2 nowe zawody w szkolnictwie zawodowym

Monika Fidler

Monika Fidler

Data publikacji: 16 listopada 2015 r.
Poleć znajomemu

Kierowca mechanik i jeździec to 2 nowe zawody dodane do ogólnej liczby zawodów przewidzianych w kształceniu zawodowym. Konieczność wprowadzenia zmian w rozporządzeniu w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego wynika z potrzeb rynku pracy.

Z 203 do 205 wzrosła liczba zawodów w szkolnictwie zawodowym. Dodane zawody do rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego to:

  1. Kierowca mechanik - dodanie tego zawodu wynika z obserwowanego deficytu kadr z wykształceniem zasadniczym zawodowym, które mogłyby zasilić rynek pracy w branży transportowej.
  2. Jeździec - rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę - trenerów oraz jeźdźców. Bez profesjonalnych jeźdźców hodowla, organizacja zawodów jeździeckich, jak i prowadzenie treningu nie są możliwe. Kształcenie uczniów w tym zawodzie zwiększy szanse pozytywnych zmian w sektorze jeździeckim w Polsce.
  • Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 6 listopada 2015 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz.U. poz. 1873).

Opracowanie: Monika Fidler

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel