Do 30 lipca można wprowadzać korektę dotyczącą liczby zajęć wspomagających

Data publikacji: 26 lipca 2021 r.
Poleć znajomemu
Do 30 lipca można wprowadzać korektę dotyczącą liczby zajęć wspomagających

Zwiększono liczbę zajęć wspomagających dla uczniów, które szkoły będą organizować od września – z 10 do 15 godzin. Jednak aby zwiększyć zaplanowane godziny, należy wprowadzić korektę do złożonych już informacji.

Zwiększenie liczby zajęć wspomagających w szkołach

Weszły w życie nowe przepisy dotyczące organizacji zajęć wspomagających. Zakładają one możliwość przeprowadzenia większej liczby pocovidowych zajęć od września do grudnia.

Najważniejsze zmiany wprowadzone w nowych przepisach

1.

Możliwość zwiększenia liczby godzin zajęć wspomagających (z 10 do 15 godzin zajęć na oddział szkolny).

2.

Podwojenie limitu tygodniowej liczby godzin zajęć wspomagających.

3.

Uelastycznienie przepisów w zakresie organizacji zajęć wspomagających w klasie IV szkoły podstawowej (w przypadku szkoły podstawowej, w której ogólna liczba uczniów klas IV–VIII wynosi 60 lub więcej, ale w klasie IV jest mniej niż 10 uczniów, zajęcia wspomagające z danego przedmiotu będą mogły być organizowane w grupie liczącej co najmniej 5 uczniów).

Zmiana w informacjach tylko do 30 lipca br.

Aby zwiększyć liczbę godzin zajęć, do 30 lipca należy złożyć korektę informacji o planowanych zajęciach wspomagających oraz wniosków o udzielnie dotacji na dofinansowanie zajęć wspomagających w szkołach dotowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. 

Szkoły, które jeszcze nie złożyły odpowiednich dokumentów, będą mogły je złożyć po raz pierwszy. Termin to również 30 lipca.

Nie trzeba uzgadniać przedmiotów z radą pedagogiczną

Do korekty informacji złożonej do 25 czerwca br. oraz nowych informacji nie wymaga się od dyrektora szkoły podjęcia czynności polegających na:

  • ustaleniu – w uzgodnieniu z radą pedagogiczną – przedmiotów, które będą realizowane w ramach zajęć wspomagających,

  • informowaniu rodziców uczniów o ofercie zajęć wspomagających.

Czynności te będzie można zrealizować z początkiem roku szkolnego 2021/2022.

Zmiany dla organu rejestrującego

W nowelizacji wskazano również, że organ rejestrujący, o którym mowa w art. 2 pkt 16 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, do którego w czerwcu wpłynął wniosek o udzielenie dotacji celowej, udzieli tej dotacji, a następnie przyjmie jej rozliczenie, w przypadku, gdy szkoła zmieni siedzibę, a organ ten przestanie być organem rejestrującym dla tej szkoły.

Dokonano zmian w „Kryteriach podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2021” polegających na wydłużeniu terminu dla jednostek samorządu terytorialnego na wypełnienie formularza elektronicznego do 10 sierpnia br. Szczegóły dotyczące terminów i sposobu wnioskowania przez JST o środki z rezerwy znajdują się w aneksie do Kryteriów podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2021. 
Rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 weszło w życie 23 lipca br.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 20 lipca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 1343).
Opracowanie: Monika Fidler

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql