Dodatkowa nauka języka polskiego w grupach międzyszkolnych – od 1 września 2022

Monika Fidler
Data publikacji: 8 lipca 2022 r.
Poleć znajomemu
Dodatkowa nauka języka polskiego w grupach międzyszkolnych – od 1 września 2022

Z początkiem roku szkolnego 2022/2023 wejdą w życie ważne zmiany dotyczące nauczania języka polskiego cudzoziemców oraz kształcenia w oddziałach przygotowawczych. Jedną z nich jest tworzenie oddziałów międzyszkolnych do nauki dodatkowego języka polskiego. Przedstawiamy 3 ważne wytyczne obowiązujące już od 1 września.

1. Możliwość tworzenia grup międzyszkolnych do nauczania polskiego

Jedną z ważniejszych zmian dla systemu oświaty od roku szkolnego 2022/2023 jest umożliwienie organizowania dodatkowej nauki języka polskiego dla uczniów przybyłych do Polski w grupach międzyszkolnych. Takie rozwiązanie ma ułatwić organom prowadzącym organizację pracy szkół. Będzie to wyglądało w taki sposób, że:

  • organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego będącej organem prowadzącym szkołę, w której zorganizowano dodatkową naukę języka polskiego, będzie mógł kierować do tej szkoły uczniów, uczęszczających do innych szkół, prowadzonych przez tę samą JST, w celu korzystania z dodatkowej nauki języka polskiego,
  • JST prowadzące szkoły będą mogły także zawierać porozumienia w celu kierowania przez organ wykonawczy uczniów prowadzonej przez siebie szkoły na dodatkową naukę języka polskiego, którą zorganizowano w szkole prowadzonej przez inną JST.
Zmiana wchodzi w życie od 1 września 2022 r.

2. Dodatkowa nauka języka polskiego przez 24 miesiące

Również z początkiem roku szkolnego wejdzie zmiana przepisów art. 165 ust. 7 i 9 ustawy Prawo oświatowe. Dotyczy umożliwienia uczenia się języka polskiego zarówno przez uczniów obywateli polskich powracających z zagranicy, jak i obywateli cudzoziemców przez okres 24 miesięcy.

Osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, mają prawo do dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego nie dłużej niż przez okres 24 miesięcy.

3. Możliwe tworzenie oddziałów przygotowawczych w szkołach sportowych

Od początku roku szkolnego 2022/2023 możliwe będzie kontynuowanie nauki uczniów będących obywatelami Ukrainy w oddziałach przygotowawczych zorganizowanych w szkołach sportowych i szkołach mistrzostwa sportowego.

Opracowanie: Monika Fidler

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql