Kwalifikacje do prowadzenia WDŻ po kursie kwalifikacyjnym

Data publikacji: 2 września 2021 r.
Poleć znajomemu
Kwalifikacje do prowadzenia WDŻ po kursie kwalifikacyjnym

Od 1 września 2021 r. placówki doskonalenia nauczycieli mogą prowadzić kursy kwalifikacyjne w zakresie wychowania do życia w rodzinie. Dzięki temu nauczyciele szkół podstawowych łatwiej uzyskają kwalifikacje do prowadzenia tych zajęć.

Kursy kwalifikacyjne prowadzone przez placówki doskonalenia nauczycieli

Placówki doskonalenia nauczycieli posiadające akredytację od 1 września 2021 r. mogą, za zgodą kuratora oświaty właściwego ze względu na siedzibę placówki, prowadzić kursy kwalifikacyjne, o których mowa w przepisach w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli w zakresie:

  • przygotowania pedagogicznego dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu,

  • pedagogiki specjalnej dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu,

  • wychowania do życia w rodzinie
    oraz

  • kursy kwalifikacyjne z zakresu zarządzania oświatą.

Kurs kwalifikacyjny w zakresie wychowania do życia w rodzinie

Umożliwienie prowadzenia przez akredytowane placówki doskonalenia nauczycieli prowadzenie kursów kwalifikacyjnych z zakresu wychowania do życia w rodzinie ma zapobiec dalszemu spadkowi liczby nauczycieli posiadających wymagane kwalifikacje do prowadzenia tych zajęć. Na spadek liczby nauczycieli posiadających kwalifikacje do prowadzenia zajęć z wychowania do życia w rodzinie wpływa m.in. fakt, że obecnie tylko nieliczne uczelnie realizują kształcenie nauczycieli przygotowujące do prowadzenia tych zajęć. W wyniku ukończenia kursu kwalifikacyjnego w zakresie wychowania do życia w rodzinie osoby posiadające kwalifikacje niezbędne do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkołach podstawowych uzyskają dodatkowe kwalifikacje do prowadzenia zajęć z wychowania do życia w rodzinie w tych placówkach.

Akredytowane placówki doskonalenia nauczycieli będą mogły prowadzić kursy kwalifikacyjne z powyższego zakresu, zgodnie z dotychczasowymi zasadami.

Zmiana treści wniosku o zgodę na kurs kwalifikacyjny

Jednocześnie, od 1 września 2021 r. wniosek o wyrażenie zgody na prowadzenie kursu kwalifikacyjnego, musi zawierać:
1) szczegółowy plan i program kursu kwalifikacyjnego, odpowiadające wymogom określonym w ramowym planie i programie kursu kwalifikacyjnego zatwierdzonym przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, oraz termin kursu kwalifikacyjnego; 2) wykaz osób przewidzianych do realizacji zajęć ujętych w szczegółowym planie i programie kursu kwalifikacyjnego, zawierający: a) imię i nazwisko osoby przewidzianej do prowadzenia zajęć,
b) informację o kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym, z zakresu tematyki zajęć prowadzonych na kursie, posiadanych przez osobę przewidzianą do ich prowadzenia;
3) kryteria naboru uczestników, odpowiadające wymogom określonym w ramowym planie i programie kursu kwalifikacyjnego, uwzględniające w szczególności wymagania w zakresie posiadanego poziomu wykształcenia; 4) informację o warunkach lokalowych i wyposażeniu, umożliwiających prawidłową realizację zajęć.
Nowe przepisy weszły w życie 1 września 2021 r. Do wniosków o wyrażenie zgody na prowadzenie kursów kwalifikacyjnych złożonych i nierozpatrzonych przed  tym dniem stosuje się przepisy dotychczasowe.
Opracowanie: Anna Trochimiuk

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql