Nauczyciele już nie będą ograniczeni do pobierania albo nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego albo renty rodzinnej. Nowe przepisy umożliwią wybór, które świadczenie ma być wypłacane w całości, a które w części.
Renta rodzinna i nauczycielskie świadczenie kompensacyjne – jak otrzymać częściowo oba świadczenia
Od 1 stycznia 2025 r. w razie zbiegu prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego z prawem do renty rodzinnej, nauczyciel nie będzie już otrzymywał tylko jednego, wyższego świadczenia. Nauczyciel będzie mógł dokonać wyboru, czy pobierać:
- przysługujące świadczenie kompensacyjne i 15% renty rodzinnej
czy
- przysługującą rentę rodzinną oraz 15% nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego
(art. 13 ustawy z 26 lipca 2024 o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw oraz art. 17 ust. 2 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych).
Od 1 stycznia 2027 r. proporcja w wypłacie świadczeń się zmieni i będzie to odpowiednio:
- przysługujące świadczenie kompensacyjne i 25% renty rodzinnej
czy
- przysługująca renta rodzinna oraz 25% nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Wniosek o wypłatę świadczeń w zbiegu można składać od 1 stycznia 2025 r., jednakże wypłata świadczeń na nowych zasadach nastąpi dopiero od 1 lipca 2025 r.
Kto może pobierać nauczycielskie świadczenie kompensacyjne oraz rentę rodzinną
Nowe zasady wypłaty świadczenia kompensacyjnego oraz renty rodzinnej dotyczą nauczycieli, którzy:
- osiągnęli wiek emerytalny,
- pozostawali we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
- nabyli prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (tj. w przypadku kobiet: nie wcześniej niż w dniu 55. urodzin, a w przypadku mężczyzn: nie wcześniej niż w dniu 60. urodzin).
Wypłata świadczeń na powyższych zasadach ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.
Anna Trochimiuk