
27 stycznia opublikowano nowy tekst jednolity ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Sprawdź, jakie zmiany w nim uwzględniono.
Nowy tekst jednolity opublikowano w Dz.U. z 2026 r. poz. 86. Tekst jednolity uwzględnia przede wszystkim rozszerzenie katalogu placówek oświatowych, w których nauczyciele mogą przejść na świadczenie kompensacyjne. Zmiany te wprowadzono ustawą z dnia 25 lipca 2025 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela. Aktualnie ze świadczenia kompensacyjnego może skorzystać nauczyciel zatrudniony w dowolnej szkole czy placówce oświatowej – publicznej i niepublicznej. Listę tych szkół i placówek znajdziesz tutaj.
Szkoły i placówki oświatowej nie mają wprawdzie prawnego obowiązku podawania ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych jako podstawy prawnej w dokumentach, niemniej jednak w przypadku jej wskazania (np. w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych) warto posłużyć się aktualnym tekstem jednolitym.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń