Z dniem 1 października 2016 r. weszło w życie nowe Rozporządzenie MEN w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli. Nowe przepisy przewidują kilka zmian w stosunku do dotychczasowego stanu prawnego.
Nowe rozporządzenie reguluje warunki i tryb tworzenia, przekształcania i likwidowania oraz organizację i sposób działania placówek doskonalenia nauczycieli. Określa również zakres ich działalności obowiązkowej. Ponadto przedmiotem regulacji rozporządzenia są zadania doradców metodycznych oraz warunki i tryb powierzania nauczycielom zadań doradcy metodycznego. W nowych przepisach wskazano również zadania, które mogą być powierzane wyłącznie placówkom akredytowanym, placówkom o zasięgu ogólnokrajowym, dla szkół artystycznych i dla nauczycieli przedmiotów zawodowych.
Najważniejszą ze zmian jest wyeliminowanie z systemu oświaty tzw. zakładów kształcenia nauczycieli. Uprawnienia w zakresie doskonalenia nauczycieli posiadają wyłącznie placówki doskonalenia nauczycieli, szkoły wyższe i inne jednostki, których zadania statutowe są związane z doskonaleniem zawodowym nauczycieli. Przy czym szkoły wyższe i inne jednostki mogą co najwyżej prowadzić takie formy doskonalenia, jak seminaria, konferencje, wykłady, warsztaty i szkolenia.
Nowe rozporządzenie poszerza również kompetencje kuratora oświaty względem placówek doskonalenia nauczycieli. Przede wszystkim kurator ma za zadanie opiniować plan pracy publicznych placówek doskonalenia nauczycieli, a obowiązkiem dyrektora jest w związku z tym przedkładanie kuratorowi planu pracy na każdy rok szkolny – w terminie do 15 lipca poprzedniego roku szkolnego. Kurator wydaje również opinię w sprawie powierzenia stanowiska dyrektora publicznej placówki doskonalenia nauczycieli w przypadku nierozstrzygnięcia konkursu.
Na uwagę zasługuje również wprowadzenie dodatkowego wymogu dla kandydata na dyrektora publicznej placówki doskonalenia nauczycieli. Otóż musi on wyrazić zgodę na przeprowadzenie postępowania sprawdzającego na podstawie ustawy z 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych. Natomiast w placówkach dla cudzoziemców kandydat na dyrektora będzie musiał legitymować się odpowiednio poświadczoną znajomością języka polskiego.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń