3 września 2014 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ws. prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania. Nowe przepisy mają uprościć prowadzenie tej dokumentacji poprzez m.in. rezygnację z osobnego dziennika godzin karcianych, zmianę sposobu prowadzenia ksiąg arkuszy ocen oraz dokonywania wpisów w księdze uczniów, a także odstąpienie od wydawania kopii arkusza ocen i zastąpienie go zaświadczeniem o przebiegu nauczania. Poznaj szczegóły wprowadzonych zmian.
Nowe rozporządzenie przewiduje, że zajęcia prowadzone w ramach tzw. „godzin karcianych” będą odnotowywane w dzienniku zajęć świetlicowych oraz dzienniku innych zajęć, a nie w odrębnym dzienniku godzin karcianych, jak dotychczas.
Przedszkole, szkoła i placówka prowadzą dzienniki innych zajęć niż zajęcia wpisywane odpowiednio do dziennika zajęć przedszkola, dziennika lekcyjnego, i dziennika zajęć w świetlicy jeżeli jest to uzasadnione koniecznością dokumentowania przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej, w szczególności zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz zajęć w ramach godzin karcianych.
Do dziennika innych zajęć wpisuje się:
Jeżeli w zakresie godzin karcianych nauczyciel realizuje zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów lub słuchaczy, do dziennika innych zajęć wpisuje się imiona i nazwiska uczniów lub słuchaczy, daty i tematy przeprowadzonych zajęć, liczbę godzin tych zajęć oraz odnotowuje się obecność uczniów lub słuchaczy.
W przypadku przejścia ucznia albo słuchacza do innej szkoły po okresie nauki krótszym niż jeden rok (w przypadku szkoły policealnej dla młodzieży i szkoły dla dorosłych- jeden semestr) przesyła się do tej szkoły lub wydaje rodzicom ucznia, pełnoletniemu uczniowi albo słuchaczowi zaświadczenie o przebiegu nauczania ucznia. Rodzice ucznia, pełnoletni uczeń albo słuchacz potwierdzają podpisem otrzymanie zaświadczenia.
W przypadku pobierania przez ucznia nauki w szkole specjalnej zorganizowanej w podmiocie leczniczym lub jednostce pomocy społecznej, nowe rozporządzenia wprowadza obowiązek przesłania dyrektorowi szkoły, do której uczeń wraca, pisemnej informacji o ocenach bieżących uzyskanych przez ucznia w czasie pobytu w tej szkole, jeżeli w tym okresie uczeń nie był klasyfikowany, a także informację o jego zachowaniu. Informacje te należy uwzględnić przy ustalaniu śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz zachowania.
Niekiedy uczeń na skutek różnych zdarzeń losowych nie rozpoczyna faktycznie nauki w szkole, do której został przyjęty, a mimo wszystko dotychczas był wpisywany do księgi uczniów. Od 3 września 2014 r. wpis w księdze uczniów dokonywany jest chronologiczne według daty rozpoczęcia nauki w danej szkole.
W dzienniku lekcyjnym należy odnotowywać już nie tylko obecność uczniów na zajęciach edukacyjnych, a także liczbę godzin usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecności. Dzięki temu nie będzie wątpliwości, czy nieobecność ucznia przekroczyła połowę czasu przeznaczonego na dane zajęcia w szkolnym planie nauczania.
Od roku szkolnego 2014/2015, jak dawniej, księgi arkuszy ocen należy układać w porządku alfabetycznym uczniów, którzy w danym roku szkolnym ukończyli lub opuścili szkołę. Ułatwi to odszukanie arkuszy ocen uczniów, którzy powtarzali klasę lub mieli odroczony obowiązek nauki.
Nowe rozporządzenie jednoznacznie wskazuje, że wgląd do dziennika elektronicznego jest dla rodziców bezpłatny w zakresie dotyczącym ich dzieci.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń