Subwencja na 6-latka w przedszkolu od 2017 r. – to już pewne!

Michał Kowalski

Michał Kowalski

Data publikacji: 19 grudnia 2016 r.
Poleć znajomemu
Subwencja na 6-latka w przedszkolu od 2017 r. – to już pewne!

9 grudnia 2016 r. weszły w życie nowe przepisy obejmujące subwencją 6-latki z przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i innych form wychowania przedszkolnego.

Subwencja obejmie 6-latki w przedszkolu

Dotychczas subwencja oświatowa była przeznaczona na zadania szkolne oraz pozaszkolne. Zadania te nie uwzględniały edukacji przedszkolnej. Jednakże w dniu 9 grudnia 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. W nowelizacji przewidziano, iż od 2017 r. subwencja oświatowa obejmie również 6-latki uczęszczające do przedszkoli. Jest to konsekwencja zniesienia obowiązku szkolnego dla dzieci z tej grupy wiekowej. Kwota subwencji na 6-latka będzie zależna od tego, czy trafi on do przedszkola czy też do oddziału przedszkolnego w szkole.

Inne zmiany

Co za tym idzie, samorząd nie będzie już otrzymywał dotacji na 6-latka w przedszkolu. Poza tym nowelizacja, która weszła w życie 9 grudnia, wykluczyła również możliwość pobierania przez organ prowadzący opłat za pobyt dziecka w wieku 6 lat w publicznej placówce wychowania przedszkolnego.

  • Ustawa z 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 1985).
Michał Kowalski

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel