Szczepienia przeciwko koronawirusowi także dla pracowników niepedagogicznych

Data publikacji: 1 marca 2021 r.
Poleć znajomemu
Szczepienia przeciwko koronawirusowi także dla pracowników niepedagogicznych

Dotychczas ze szczepień przeciwko koronawirusowi mogli skorzystać jedynie nauczyciele ewentualnie inni pracownicy pedagogiczni. To jednak zmieniło się 23 lutego 2021 r. Sprawdź kto z załogi szkoły jest obecnie uprzywilejowany w zakresie szczepień.

Rozszerzenie katalogu uprawnionych do szczepień

Narodowy Program Szczepień w drugiej kolejności (Etap I) przewiduje szczepienia przeciwko koronawirusowi m.in. nauczycieli. Szczegółową kolejność szczepień uprawnione osoby do szczepień określa rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zgodnie z § 28a ust. 1 tego rozporządzenia – w brzmieniu obowiązującym od 23 lutego 2021 r.:

Od 23 lutego 2021 r. ze szczepień mogą skorzystać:

  • nauczyciele,
  • wychowawcy,
  • inni pracownicy pedagogiczni,
  • osoby, o których mowa w art. 15 Prawa oświatowego,
  • pomoc nauczyciela i pomoc wychowawcy,
  • inne osoby zatrudnione w wyżej wymienionych jednostkach,
  • nauczyciele skierowani do pracy za granicą,
  • instruktorzy praktycznej nauki zawodu prowadzący zajęcia praktyczne,”

– w ramach etapu „I”.

Początkowo przepis § 28a ww. rozporządzenia przewidywał szczepienie w ramach I etapu szczepień wyłącznie pracowników pedagogicznych, ale w dn. 22 lutego wprowadzono kolejną nowelizację przepisów i umożliwiono szczepienia w ramach etapu I – również pracowników niepedagogicznych.

Szczepienie dla pracowników ale nie dla zleceniobiorców

Prawo do szczepień w ramach tego etapu przysługuje zatem również pracownikom niepedagogicznym szkoły, przedszkola i placówki oświatowej. Ustawodawca posłużył się w stosunku do pracowników niepedagogicznych pojęciem „zatrudnione”, co w polskim prawie oznacza, że są to osoby pozostające w stosunku pracy. Takie sformułowanie przepisów rozporządzenia wyklucza z I etapu szczepień osoby świadczące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych jak i osoby prowadzące szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, które nie są nauczycielami i nie prowadzą zajęć dydaktyczno – wychowawczych.

Jeśli prawodawca chce, na gruncie jakiejś ustawy czy rozporządzenia, szerzej ująć pojęcie zatrudnienia, to zawsze definiuje to pojęcie w danym akcie prawnym. Brak takiej definicji pojęcia zatrudnienia sprawia, że poprzez to pojęcie należy rozumieć zatrudnienie w rozumieniu Kodeksu pracy.

Być może jest to ewidentne przeoczenie prawodawcy i jest to sprzeczne z ratio legis wprowadzanych zmian do harmonogramu szczepień. Jednakże przepis odnosi się do osób zatrudnionych. To faktycznie wyklucza z I etapu szczepień osoby prowadzące szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, które nie są nauczycielami i nie pozostają w zatrudnieniu w prowadzonej jednostce oświatowej.

Osoba prowadząca przedszkole, która jest dyrektorem przedszkola, ale nie prowadzi zajęć dydaktycznych z wychowankami – nie podlega szczepieniu przeciwko COVID-19 w ramach I etapu szczepień. Nie jest bowiem zatrudniona w przedszkolu. Może zostać zaszczepiona w etapie zgodnie z wiekiem.
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2021 r. poz. 2316 ze zm.) - § 28a ust.1 pkt 10.
Joanna Swadźna

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql