pracownik niepedagogiczny

Jak udzielić dodatkowy dzień wolny od pracy pracownikowi niepedagogicznemu

Kiedy pracownik niepedagogiczny otrzyma dodatkowy dzień wolny od pracy

Na dodatkowe dni wolne od pracy mogą liczyć także pracownicy niepedagogiczni, ale na innych zasadach niż nauczyciele. Taki dzień przysługuje zarówno pracownikom samorządowym, jak i ze szkół i placówek prowadzonych przez inne organy. Sprawdź, w jakich przypadkach, na jakich zasadach i w jakim wymiarze udzielać dodatkowe dni wolne od pracy pracownikom niepedagogicznym.

Godziny nadliczbowe pracownika samorządowego – ile dni wolnych

Dla pracownika niepedagogicznego dni wolne przewidziane są za pracę w godzinach nadliczbowych. W jakim wymiarze? To już zależy od jego statusu. Jeżeli chodzi o pracownika samorządowego, to dni a właściwe czas wolny przysługuje jedynie wówczas, gdy pracownik ten nie wybrał dodatkowego wynagrodzenia. W takim przypadku czas wolny przysługuje w takim samym wymiarze, w jakim pracownik realizował godziny nadliczbowe.

Przykład

Konserwator zatrudniony w szkole gminnej został wezwany po godzinach pracy (16.00-19.00) celem usunięcia awarii w szkole. Usuwanie awarii potrwało 3 godziny. W efekcie pracownik ma do odbioru dzień wolny, ale nie w pełnym wymiarze, lecz jedynie w zakresie 3 godzin.

Dzień wolny za nadliczbowe dla pracownika samorządowego – niekoniecznie w tym samym okresie rozliczeniowym

Przepisy nie wskazują, w jakim okresie powinien być udzielony dzień wolny za pracę w godzinach nadliczbowych. Nie jest więc konieczne udzielenie go w tym samym okresie rozliczeniowym.

Przykład

Pracownik samorządowy pracował w godzinach nadliczbowych w dniu 20 grudnia 2021 r. Dodatkowy dzień (czas wolny) może być mu udzielony np. w styczniu 2022 r.

Z drugiej strony na wniosek pracownika dzień wolny można udzielić w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu. Nie jest to jednak obowiązek dyrektora.

Dzień wolny za pracę w godzinach nadliczbowych – inne rozwiązanie w szkołach niesamorządowych

Z kolei w przypadku szkół niesamorządowych należy zastosować rozwiązania z Kodeksu pracy. Są one korzystniejsze dla pracowników. Otóż przysługuje im:

  • wypłata normalnego wynagrodzenia wraz z dodatkiem w wysokości 50% lub 100%, albo
  • wypłata normalnego wynagrodzenia wraz z udzieleniem dodatkowego dnia wolnego (na wniosek pracownika).

Możliwa jest także sytuacja, w której to pracodawca zadecyduje o udzieleniu dodatkowego dnia wolnego zamiast wypłaty dodatku do wynagrodzenia.

Dodatkowy dzień wolny za pracę dla pracownika niepedagogicznego zatrudnionego w szkole niesamorządowej przysługuje zawsze obok wynagrodzenia za taką pracę, a zamiast dodatku do takiego wynagrodzenia.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql