Prezydent podpisał nowelizację Karty Nauczyciela i innych ustaw oświatowych. Zmiany polegające przede wszystkim na przywróceniu wcześniejszej emerytury dla nauczycieli od 2024 r.. Poza tym czekają nas zmiany w świadczeniach kompensacyjnych, awansie zawodowym i ocenie pracy – zmiany te wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Oczywiście najważniejszą zmianą jest przywrócenie wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Uściślając – nie jest to przywrócenie dotychczasowych uprawnień, ale wprowadzenie wcześniejszej emerytury podlegającej innym przesłankom niż dotychczasowa wcześniejsza emerytura. Pierwsi nauczyciele będą mogli skorzystać z tej emerytury w 2024 r. Analizę uprawnień do tej emerytury znajdziesz w artykule: Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli coraz bliżej. Kontrowersje budzi jednak prognozowana wysokość tego świadczenia a także ryzyko utraty prawa do rekompensaty. Warto dodać, że w nowelizacji uregulowano także specyficzne zasady podejmowania pracy podczas pobierania tej emerytury.
Kolejna ze zmian dotyczy nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznej. Będą oni mogli skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego – w przypadku zatrudnienia zarówno w przypadku publicznej jak i niepublicznej poradni.
W nowelizacji doprecyzowano, że awans zawodowy będzie mógł odbywać także nauczyciel zatrudniony bez przygotowania pedagogicznego zatrudniony w trybie art. 10 ust. 3 Karty Nauczyciela. Potwierdzono tym samym dotychczasowe stanowisko MEiN.
Zasadniczo okres, za który dokonywana jest ocena pracy nauczyciela mianowanego, wynosi 3 lata. W nowelizacji wprowadzono jednak skrócenia tego okresu do okresu pracy w szkole (nie mniej niż 9 miesięcy). Dotyczy to nauczycieli:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń