Kodeks pracy 2023 – konieczne podanie przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony

Michał Kowalski
Data publikacji: 28 marca 2023 r.
Poleć znajomemu
Kodeks pracy 2023 – konieczne podanie przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony

W nowelizacji Kodeksu pracy 2023 przewidziano nowy obowiązek szkoły – podanie przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. Oprócz tego należy przeprowadzić konsultację związkową przed jej wypowiedzeniem. Istotne są tu również rozwiązania przejściowe dotyczące wcześniej zawartych umów.

Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony pracownika szkoły

Według nowych przepisów dyrektor szkoły musi podać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. Dotyczy to zarówno nauczycieli jak i pracowników niepedagogicznych

Obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia dotyczy także umowy zawartej na zastępstwo.

Jaka przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony – przykładowe rozwiązanie

Jak uzasadnić wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony? Zarówno w przypadku nauczycieli, jak i pracowników niepedagogicznych obowiązują tu ogólne reguły Kodeksu pracy. Oznacza to, że przyczyna wypowiedzenia może leżeć zarówno po stronie szkoły jak i pracownika.

Przykład Nauczyciel został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 sierpnia Umowa została zawarta na stanowisku tzw. nauczyciela wspomagającego w związku z realizacją zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Jak się jednak okazało, w trakcie umowy uczeń odszedł ze szkoły. W związku z tym uzasadnienie znajduje wypowiedzenie zawartej z nauczycielem umowy o pracę na czas określony. Jako przyczynę należy wskazać brak możliwości dalszego zatrudnienia z uwagi na koniec realizacji orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Przykład W szkole zatrudniono pracownika na stanowisku robotnika gospodarczego na okres do 31 sierpnia. Już po 2 miesiącach zatrudnienia okazało się, że pracownik na poważne problemy z porządkiem pracy (wielokrotne spóźnienia, przedwczesne wyjścia ze szkoły itp.). Dyrektor podjął więc decyzję o wypowiedzeniu jego umowy o pracę. Przyczyną wypowiedzenia są wielokrotne naruszenia porządku pracy, przy czym należy je w wypowiedzeniu wyszczególnić.

Umowa o pracę na czas określony – obowiązkowa konsultacja związkowa

Poza tym w przypadku pracownika szkoły reprezentowanego przez organizację związkową należy zawiadomić o zamiarze i przyczynie wypowiedzenia także umowy o pracę na czas określony. Związek zawodowy ma wówczas 5 dni na odpowiedź. Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony może być dokonane dopiero po:

  • przedstawieniu opinii przez związek zawodowy, albo
  • bezskutecznym upływie 5-dniowego terminu.

Co z dotychczasowymi umowami

Bardzo istotne są tu rozwiązania przejściowe. Jak zatem postąpić wobec pracowników szkoły zatrudnionych na czas określony w momencie wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy 2023? Odpowiedź w tabeli.

Moment zawarcia umowy i jej wypowiedzenia

Obowiązek podania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony

Obowiązek konsultacji związkowej przed wypowiedzeniem umowy o pracę na czas określony

Umowa o pracę zawarta po wejściu w życiu nowelizacji

TAK

TAK

Umowa o pracę zawarta przed wejściem w życie nowelizacji i wypowiedziana po jej wejściu w życie

TAK

TAK

Umowa o pracę zawarta i wypowiedziana przed wejściem w życie nowelizacji

NIE

NIE

Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql