Choroba i zwolnienie lekarskie w dniu egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego

Anna Król
Data publikacji: 29 sierpnia 2022 r.
Poleć znajomemu

Nieobecność nauczyciela na posiedzeniu komisji egzaminacyjnej spowodowana chorobą, jest nieobecnością usprawiedliwioną. Nie zmienia to jednak faktu, że w takim przypadku nauczyciel nie uzyskuje zaświadczenia i nie można nadać mu stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Co można zrobić w takiej sytuacji? Czy choroba w dniu egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego uniemożliwi wydanie decyzji?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak usprawiedliwić nieobecność na egzaminie na stopień nauczyciela mianowanego?
  • Co zrobić, gdy nauczyciel ze względu na hospitalizację nie posiada zaświadczenia lekarskiego?
  • Czy choroba w dniu posiedzenia komisji zawsze uniemożliwia przystąpienie do egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego?

Choroba w dniu egzaminu a awans na stopień nauczyciela mianowanego

Przepisy prawa oświatowego nie regulują zasad postępowania w przypadku, gdy nauczyciel nie stawia się na zawiadomienie organu prowadzącego postępowanie. Postępowanie prowadzone w przedmiocie nadania stopnia awansu zawodowego nauczycielowi jest postępowaniem administracyjnym prowadzonym na zasadach określonych w przepisach:

  • ustawy Karta Nauczyciela oraz
  • rozporządzenia w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.

W sprawach nieuregulowanych mają zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

Zgodnie z art. 50 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego w przypadkach, w których osoba wezwana nie może stawić się z powodu choroby, kalectwa lub innej niedającej się pokonać przeszkody, organ może dokonać określonej czynności lub przyjąć wyjaśnienie albo przesłuchać osobę wezwaną w miejscu jej pobytu, jeżeli pozwalają na to okoliczności, w jakich znajduje się ta osoba. Jak wskazuje się w doktrynie prawa administracyjnego przeszkoda, o której mowa w powyższym uregulowaniu prawnym powinna mieć charakter trwały.

Niemożność stawiennictwa z powodu przeszkody krótkotrwałej może stanowić tylko podstawę usprawiedliwienia niewykonania wezwania i konieczność wystosowania go ponownie.

Usprawiedliwienie nieobecności nauczyciela na posiedzeniu komisji

W przypadku, gdy stan zdrowia nauczyciela, w ocenie lekarza uniemożliwia jego udział w postępowaniu, nauczyciel powinien przedstawić organowi prowadzącemu:

  • zaświadczenie lekarskie lub
  • wydruk zwolnienia lekarskiego z sytemu ZUS PUE.

Jeżeli to nie jest możliwe, powinien poinformować organ o nieobecności, a następnie przedłożyć zwolnienie lekarskie. 

Zwolnienie lekarskie w przypadku hospitalizacji

Co do zasady szpital wystawia zaświadczenie najpóźniej w dniu wypisania ubezpieczonego ze szpitala, jednak na wniosek pacjenta możliwe jest przesunięcie tego terminu. W sytuacji, gdy hospitalizacja trwa dłużej niż 14 dni, zaświadczenie powinno być wystawiane co 14 dni, w celu umożliwienia wypłaty świadczenia chorobowego. Zatem może zdarzyć się, że nauczyciel na dzień posiedzenia komisji nie dysponuje zaświadczeniem z uwagi na powyższe zasady jego wystawiania. W takim przypadku przewodniczący komisji może sporządzić notatkę, jeżeli brak jest obecnie zaświadczenia lekarskiego.

Nauczyciel po okresie hospitalizacji powinien poinformować organ prowadzący o możliwości stawienia się przed komisją. 

W przypadku usprawiedliwionej nieobecności organ wyznacza inny termin

Niestawiennictwo z powodu choroby należy uznać za usprawiedliwione, a organ winien wyznaczyć inny termin posiedzenia komisji egzaminacyjnej. Organ prowadzący może wydać decyzję po 31 sierpnia, upływ terminu nie pozbawia organu kompetencji w tym zakresie.

Do terminów załatwienia sprawy określonych w przepisach prawa nie wlicza się okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo przyczyn niezależnych od organu. Decyzja w tym przypadku zostanie wydana po 31 sierpnia. 

Czy choroba uniemożliwia przystąpienie do egzaminu i blokuje awans?

Niezdolność do pracy, orzeczona przez lekarza specjalistę nie oznacza, iż nauczyciel nie może dokonywać czynności w prowadzonym przez organ postępowaniu w przedmiocie nadania stopnia awansu zawodowego, w tym udziału w egzaminie przed komisją egzaminacyjną.

Należy jedynie pamiętać, iż zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Stawienie się przed organem administracji publicznej lub sądem nie jest świadczeniem pracy zarobkowej. Jeżeli stawiennictwo w żaden sposób nie utrudnia ani nie spowolni procesu leczenia i rekonwalescencji, nie może zostać zakwalifikowane jako powodujące wykorzystanie zwolnienia niezgodnie z jego celem.

Nauczyciel niezdolny do pracy z powodu choroby może dokonywać czynności w postępowaniu kwalifikacyjnym lub administracyjnym, o ile stan zdrowia mu to umożliwia. 
Anna Król

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql