Czy nauczyciel może mieć wgląd do protokołu z kontroli kuratorium

Czy nauczyciel może mieć wgląd do protokołu z kontroli kuratorium

Protokół kontroli prowadzonej w szkole przez organ nadzoru pedagogicznego może zostać udostępniony każdemu, kto wystąpi z takim wnioskiem. Dyrektor szkoły, który jest w posiadaniu takiego protokołu zobowiązany jest do jego udostępnienia w trybie dostępu do informacji publicznej.

Udostępnianie informacji publicznej w szkole

Kwestie dotyczące udostępniania informacji publicznej zostały uregulowane w treści ustawy o dostępie do informacji publicznej. Zgodnie z art. 1 ust. 1 tej ustawy każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie określonych w niniejszej ustawie. Udostępnieniu podlega informacja publiczna m.in. o danych publicznych, w tym treść i postać dokumentów urzędowych (...).

Kto udostępnia protokół – dyrektor czy kuratorium

Protokół z kontroli przeprowadzonej przez organ nadzoru pedagogicznego stanowi dokument urzędowy w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o dostępie do informacji publicznej. Podlega zatem udostępnieniu. Udostępnić dokument urzędowy powinien ten podmiot, do którego wpłynął wniosek o udostępnienie informacji publicznej i jednocześnie jest on w posiadaniu tego dokumentu.

Protokół z kontroli co prawda wydał organ nadzoru pedagogicznego, ale dokument ten jest skierowany do dyrektora szkoły i dyrektor jest w posiadaniu jego oryginału. Protokół kontroli jest bowiem sporządzany w dwóch egzemplarzach, z których jeden wręczany jest dyrektorowi szkoły.

Udostępnienie kopii dokumentu

W ramach dostępu do informacji publicznej udostępnia się kopię dokumentu urzędowego, a nie sam dokument urzędowy, czy jego kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem. Ustawa o dostępie do informacji publicznej nie nakłada obowiązku potwierdzania dokumentów za zgodność z oryginałem. Zatem w ramach informacji publicznej udostępnia się samą kopię dokumentu urzędowego, a nie dokument potwierdzony za zgodność z oryginałem.

Potwierdzenie za zgodność z oryginałem stanowi odrębny wniosek

Za potwierdzenie dokumentu za zgodność z oryginałem powinna zostać pobrana opłata skarbowa. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o opłacie skarbowej obowiązek zapłaty opłaty skarbowej ciąży m.in. na osobach fizycznych, jeżeli na ich wniosek dokonuje się czynności urzędowej. Zgodnie z ustawą o opłacie skarbowej poświadczenie zgodności duplikatu, odpisu, wyciągu, wypisu lub kopii, dokonane przez organy administracji samorządowej, od każdej pełnej lub zaczętej stronicy wynosi 5 zł.

Joanna Swadźba

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql