Konieczność zamieszczenia informacji w BIP m.in. o naborze na wolne stanowisko w placówce samorządowej dotyczy sytuacji, w których przepisy odrębne tak stanowią. Ustawa o pracownikach samorządowych wprost wskazuje jedynie, że nabór na stanowiska urzędnicze, w tym kierownicze stanowiska urzędnicze, wymaga zamieszczenia informacji w BIP. Sprawdź, czy to znaczy, że szkoła nie musi publikować w BIP informacji o naborze na stanowiska pomocnicze i obsługi.
Do obowiązków dyrektora szkoły należy również rozstrzyganie wniosków o udostępnienie informacji publicznej. Niejednokrotnie wniosek o udostępnienie informacji publicznej jest przesyłany na pocztę elektroniczną szkoły. W związku z tym nie należy do rzadkości sytuacja, gdy taki wniosek trafia do spamu. Jak orzekł WSA w Gorzowie Wielkopolskim, dyrektor nie może w ten sposób tłumaczyć bezczynności w zakresie udostępnienia informacji publicznej.
Na wniosek obywatela dyrektor przedszkola musi udostępnić informacje publiczne, które nie są dostępne w BIP. Ma na to 14 dni, chyba że jakaś informacja może być podana niezwłocznie. W taki przypadku dyrektor nie powinien zwlekać. W tabeli przedstawiono na jakich zasadach należy udostępnić poszczególne informacje.
Szkoła, jako podmiot wykonujący zadania publiczne, ma obowiązek udostępniania każdemu zainteresowanemu wszelkich informacji o sprawach publicznych związanych z jej działalnością. Często wnioski o udzielenie informacji publicznej obejmują także żądanie udostępnienia danych wrażliwych, które dotyczą konkretnych osób. Sprawdź, które dane można udostępnić i co zrobić, gdy wniosek obejmuje żądanie udzielenia zarówno informacji podlegających udostępnieniu, jak i tych, których nie można udostępnić.
Dyrektor publicznej placówki oświatowej, jako dysponujący majątkiem publicznym i wykonujący zadania publiczne, odpowiada za założenie i prowadzenie Biuletynu Informacji Publicznej placówki, którą kieruje. Sprawdź, jakie informacje powinna zawierać strona BIP szkoły.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone