Czy zajęcia rewalidacyjne, które się nie odbyły, należy odpracować

Marzenna Czarnocka
Data publikacji: 14 stycznia 2022 r.
Poleć znajomemu
Czy zajęcia rewalidacyjne, które się nie odbyły, należy odpracować

Przepisy nie przewidują konieczności odpracowania zajęć, które nie odbyły się z powodu nieobecności dziecka lub osoby prowadzącej. Jednocześnie nie ma również przeciwskazań, by w miarę możliwości organizacyjnych i finansowych zapewnić realizację zajęć w innym terminie. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że ewentualne odrabianie zajęć jest uwarunkowane formą zatrudnienia nauczycieli.

Nie ma przepisów mówiących o odpracowywaniu zajęć

Przepisy prawa oświatowego nie regulują kwestii związanych z odpracowywaniem zajęć z uczniami z powodu nieobecności nauczyciela czy uczestnika zajęć. Nie ma więc podstawy prawnej zobowiązującej do takiego działania.

Nieobecność nauczyciela np. korzystającego z urlopu czy przebywającego na zwolnieniu lekarskim jest nieobecnością usprawiedliwioną. Przepisy nie przewidują obowiązku pracownika związanego z odpracowywaniem nieobecności w pracy z tytułu choroby czy urlopu, a jednocześnie gwarantują mu prawo do wynagrodzenia za ten okres.

Nie ma również uregulowań dotyczących obowiązku „odrabiania” w przypadku nieobecności dziecka na zajęciach.

Odrabianie zajęć jest uwarunkowane formą zatrudnienia nauczycieli

Nauczyciel zatrudniony na podstawie umowy o pracę realizuje tygodniowy wymiar godzin uwarunkowany wymiarem zatrudnienia. Podobnie godziny ponadwymiarowe przydzielane i rozliczane są w wymiarze tygodniowym, zgodnie z art. 35 Karty Nauczyciela.

W związku z tym zwiększenie liczby godzin zajęć w danym tygodniu wiąże się z dodatkowym wynagrodzeniem dla nauczyciela.
Marzenna Czarnocka

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql