1 września 2024 r. w życie wejdą ważne zmiany w rozporządzeniu dotyczącym kształcenia uczniów z Ukrainy. Przede wszystkim uczniowie ci zostaną objęci obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązkiem szkolnym oraz obowiązkiem nauki, nawet jeśli uczą się zdalnie w ukraińskiej szkole. Poza tym zmniejszony zostanie wymiar zajęć dodatkowego języka polskiego. Wprowadzono również zmiany dotyczące uczestnictwa uczniów z Ukrainy w egzaminach. Sprawdzamy, jakie rozwiązania przewidziano w opublikowanym właśnie projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy.
Przepisy nie określają sposobu wyliczenia 24 miesięcy organizacji dodatkowego języka polskiego dla uczniów z zagranicy. Możliwe są więc dwie interpretację przepisu, który to reguluje. Wskazany okres 24 miesięcy należy odnieść wprost do czasu pobytu i pobierania nauki w szkole polskiej, uwzględniając organizację tych zajęć – jeśli zajęcia nie są organizowane przez okres ferii, to brak organizacji zajęć wydłuża ten czas o dodatkowe miesiące, albo też uwzględniając organizację roku szkolnego. Poznaj różne interpretacje tego przepisu.
Czy należy zaplanować w arkuszu organizacji na rok szkolny 2023/2024 dodatkowe zajęcia z języka polskiego w wymiarze 6 godzin dla uczniów z Ukrainy? Czy wystarczy zaplanowanie ich w wymiarze 2 godzin? Sprawdzamy, co na to przepisy.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.