Jak prawidłowo rozdysponować godziny zajęć wspomagających między oddziałami

Małgorzata Celuch
Data publikacji: 9 września 2021 r.
Poleć znajomemu
Jak prawidłowo rozdysponować godziny zajęć wspomagających między oddziałami

Czy jeden uczeń może uczestniczyć w zajęciach wspomagających z kilku przedmiotów? Zdarza się w szkołach, że są oddziały, w których uczniowie deklarują chęć uczestnictwa w kilku zajęciach, np. z klasy maturalnej. Są również oddziały, z których nie ma uczniów chętnych. Sprawdzamy, jak prawidłowo rozdysponować godziny zajęć wspomagających.

Możliwość przesunięcia niewykorzystanych godzin

Istnieje możliwość „przesunięcia” godzin niewykorzystanych przez jedne oddziały – na potrzeby chętnych uczniów z innych oddziałów. Nawet jeśli np. klasy maturalne przekroczą określoną w przepisach liczbę 15 godzin przeznaczonych na każdy oddział szkoły.

Decyzje podejmuje dyrektor szkoły po uzgodnieniu z radą pedagogiczną

Jednak przed podjęciem decyzji o „przesunięciu” omawianych zajęć pomiędzy oddziałami – należy dopełnić wszystkich obowiązków związanych z zaproponowaniem zajęć wszystkim oddziałam, zebraniu deklaracji uczestnictwa lub zgody na udział w zajęciach. Dopiero gdy istnieje pewność, że po rozdzieleniu wszystkich zajęć, na które zgłosili się chętni – pozostały godziny niewykorzystane - można je przydzielić oddziałom, w których są chętni na zajęcia w ilości przekraczającej 15 godzin.  

Resort edukacji dopuszcza przesuwanie godzin

Potwierdzenie tego stanowiska można odnaleźć wśród odpowiedzi MEiN na analogiczne pytanie dotyczące szkół podstawowych:

  • „Czy można nie obejmować zajęciami wspomagającymi klas IV-VI, a pulę przeznaczyć na klasy VII-VIII? 

Dyrektor szkoły powinien poinformować rodziców uczniów wszystkich oddziałów o możliwości uczestnictwa w planowanych przez szkołę zajęciach wspomagających, a dopiero w przypadku braku zainteresowania udziałem w zajęciach w danym oddziale klasowym, można planować przeznaczanie tych godzin dla innych klas czy grup (oddziałowych, międzyoddziałowych).”

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 28 maja 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2021 r. poz. 983 ze zm.).
Małgorzata Celuch

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql