Koniec stanu epidemii – czy coś zmieni się w szkołach

Data publikacji: 16 maja 2022 r.
Poleć znajomemu
Koniec stanu epidemii – czy coś zmieni się w szkołach

Oficjalnie stan epidemii od 16 maja 2022 r. już nie obowiązuje. Został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Sprawdź, co to oznacza dla szkół i placówek oświatowych.

Praca zdalna nadal możliwa

Przede wszystkim nadal obowiązywać będzie Tarcza antykryzysowa. W stanie zagrożenia epidemicznego możliwe jest ciągle polecenie pracownikowi wykonywania pracy zdalnej. W szkołach i placówkach oświatowych dyrektor ciągle zatem będzie mógł polecić pracownikowi szkoły wykonywanie takiej pracy.

Badania okresowe ciągle nie są konieczne.

Co ciekawe, w stanie zagrożenia epidemicznego ciągle nie jest obowiązkowe przeprowadzanie badań okresowych pracowników. Dotyczy to również szkół i placówek oświatowych. Dyrektor nadal zatem nie musi kierować na badania okresowe – zarówno w przypadku nauczycieli jak i pracowników niepedagogicznych.

Badania okresowe staną się konieczne dopiero po w ciągu 80 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. Tymczasem ten stan nadal trwa.

Nadal też możliwe jest wykonanie badań kontrolnych u innego lekarza niż lekarz medycyny pracy, z którą szkoła ma podpisaną umowę. Warunkiem jest oczywiście brak dostępności lekarza medycyny pracy, co z uwagi na odwołanie stanu epidemii będzie bardzo mało prawdopodobne.

Obędzie się bez szkoleń okresowych BHP

Gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego BHP przypada w okresie:

  • obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego,
  • 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego,

termin ten jest wydłużany do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego (art. 12e Tarczy antykryzysowej).

Obowiązkowe są natomiast szkolenia wstępne BHP (choć można je przeprowadzać elektronicznie), a także szkolenia z pierwszej pomocy.

W grę wchodzi zawieszenie zajęć

Nadal możliwe jest także zawieszenie zajęć w szkole, przedszkolu czy placówce oświatowej. Zawieszenie to nie jest bowiem powiązane ze stanem epidemii czy zagrożenia epidemicznego. Dyrektor może więc zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie uczniów. Wymagana do tego jest:

  • zgoda organu prowadzącego,
  • pozytywna opinia właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

W okresie takiego zawieszenia nadal stosowane będą przepisy:

  • rozporządzenia MEiN z 26 stycznia 2022 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
  • rozporządzenia MEN z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

w okresie do końca 2022 r.

Przykład Z uwagi na zagrożenie epidemiczne w gminie dyrektor zawiesił zajęcia w szkole podstawowej w październiku 2022 r. W tej sytuacji musi zrealizować wszystkie wymogi wskazane w rozporządzeniach, które nie są ograniczone datami kalendarzowymi np. zorganizować zajęcia zdalne.

Jak wynika z powyższego, zmiany spowodowane przejściem na stan zagrożenia epidemicznego właściwie nie dotkną szkół. Nadal będą stosowane najważniejsze rozwiązania prawne, które obowiązywały w stanie pandemii.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql