Wynajmowanie sal na zajęcia dodatkowe w czasie nauki zdalnej od 27 stycznia

Jacek Miklasiński
Data publikacji: 28 stycznia 2022 r.
Poleć znajomemu
Wynajmowanie sal na zajęcia dodatkowe w czasie nauki zdalnej od 27 stycznia

Co z wynajmowaniem sal  szkolnych np. na lekcje angielskiego w czasie nauki zdalnej? Czy można je nadal udostępniać i umożliwić prowadzenie zajęć? Sprawdzamy, co na to najnowsze przepisy wprowadzone 27 stycznia 2022 r.

Nowe przepisy nie wprowadziły zakazu prowadzenia zajęć dodatkowych

Wchodzące przepisy rozporządzenia MEiN z 26 stycznia 2022 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 nie odnoszą się w żaden sposób do poruszonej kwestii.

Opierając się na obowiązujących dotychczas „Wytycznych MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych  – tryb pełny stacjonarny”, wynajmowanie sal na dodatkowe zajęcia jest dopuszczalne.

Nauka zdalna z wieloma możliwościami odstępstwa

Do 27 lutego 2022 r. na obszarze kraju ogranicza się funkcjonowanie publicznych i niepublicznych:

1) szkół podstawowych w zakresie klas V–VIII;

2) szkół ponadpodstawowych;

3) placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego;

4) szkół artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne oraz placówek artystycznych;

5) szkół artystycznych realizujących także kształcenie ogólne w zakresie klas V–VIII szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego.

(§ 2 ust. 1 ww. rozporządzenia).

Przepisy wskazują również na wiele możliwości odstępstwa od powyższych zasad, np. dla prowadzenia konsultacji dla uczniów klas programowo najwyższych lub też udostępnienia pomieszczenia w szkole lub placówce w celu przeprowadzenia konkursów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy o systemie oświaty.

Obecnie brak jest nowych rekomendacji

Przepisy jednak nie odnoszą się do kwestii wynajmu pomieszczeń prywatnym podmiotom. Obowiązujące do tej pory „Wytyczne .. „ w punkcie 12  rozdziału  „Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni” stanowiły, że jeżeli z pomieszczeń szkoły korzysta podmiot zewnętrzny, należy zobowiązać go do przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń, użytych przyrządów i sprzętów należących do szkoły, jak również do wietrzenia tych pomieszczeń. Wytyczne te jednak odnosiły się do tryb pełnego stacjonarnego pracy szkół.

Podejmując decyzję o uruchomieniu zajęć w budynku szkolnym przez podmiot zewnętrzny w okresie zdalnej pracy szkoły, należy wziąć pod uwagę lokalną sytuację epidemiologiczną. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, w której te zajęcia staną się potencjalnie ryzykowne dla uczniów ze zdrowotnego punktu widzenia. W tej sytuacji sugeruje zasięgnąć opinii właściwej miejscowo stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz organu prowadzącego szkołę. W przypadku ewentualnej organizacji tych zajęć należy zachować najwyższy rygor sanitarny. 
Jacek Miklasiński

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql