Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Bezpieczeństwo i opieka

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z bezpieczeństwem dzieci w przedszkolu. Eksperci odpowiadają m.in. na takie pytania: jak zorganizować dowóz dzieci do placówki, jak zadbać o bezpieczeństwo na wycieczkach, jakie procedury wprowadzić na wypadek różnych zdarzeń losowych. Poznaj obowiązki dyrektora związane z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków w placówce publicznej, jak i niepublicznej.

Agresywne dziecko w przedszkolu niepublicznym – jak z nim postąpić

Pytanie: Do niepublicznego przedszkola uczęszcza, które jest agresywne, często zagraża innym . Rodzice na prośbę przedszkola diagnozują przyczyny nadmiernej pobudliwości dziecka i nagłych ataków agresji. Psycholog prowadzi z dzieckiem zajęcia terapeutyczne. Dziecko nie ma orzeczenia, ale istnieje prawdopodobieństwo, że może je otrzymać. Czy dyrektor może wypowiedzieć rodzicom umowę o świadczenie usług ze względu na fakt, że dziecko jest agresywne i zagraża bezpieczeństwu innych dzieci. Taką możliwość przewiduje zarówno sama umowa jak i statut przedszkola.

Jak zareagować w przypadku samookaleczania się przez ucznia

Pytanie: Uczeń pociął się żyletką w łazience w szkole. Wychowawca powiadomił psychologa i rodzica oraz dyrektora szkoły. Jakie kroki powinien podjąć dyrektor szkoły?

Przerwa na świeżym powietrzu – kto ją wprowadza

Pytanie: Dyrektor chce wprowadzić jedną przerwę dla uczniów na świeżym powietrzu. Czy potrzebuje do tego uchwały rady pedagogicznej?

Opieka zdrowotna w przedszkolach – czy podlega nowej ustawie

Pytanie: Czy dyrektor przedszkola ma obowiązek, zorganizować opiekę zdrowotną dla przedszkolaków w swoim przedszkolu zgodnie z ustawą, która standaryzuje zakres opieki zdrowotnej nad uczniami?

Wycieczka a wyjście – kiedy potrzebna jest zgoda rodziców

Pytanie: Czy publiczne przedszkole musi zbierać zgody od rodziców/opiekunów prawnych dzieci na wyjście na piesze wycieczki w godzinach edukacyjnych oraz na j. angielski i rytmikę?

Jak postąpić, gdy uczeń trafi do szpitala

Pytanie: Uczeń został zabrany ze szkoły do szpitala. Zostanie w nim na obserwacji na noc. Czy nauczyciel może zostawić dziecko pod opieką lekarzy i pielęgniarek i wrócić do domu?

d7cfa5190d91530d4ad2bbbf557ad4d84796af16-large

Jak uregulować współpracę z dentystą

Pytanie: Jak powinno wyglądać porozumienie organu prowadzącego z podmiotem wykonującym działalność leczniczą z zakresu stomatologicznego dla dzieci w szkołach?

Wezwanie policji i pogotowia – czy mogą odmówić przyjazdu

Pytanie: Czy Policja bądź pogotowie mogą odmówić przyjazdu na wezwanie pracownika szkoły?

Wycieczka a wysokie temperatury

Pytanie: Czy można organizować wycieczki szkolne lub przedszkolne w trakcie upałów?

87b7fa2f51e7941d41cbb7080135e32116684122-xlarge

Nadchodzą upały! Sprawdź, jak zorganizować zajęcia

W związku z coraz wyższymi temperaturami MEN przypomina o konieczności zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków nauki. W ostateczności należy rozważyć skrócenie lekcji a nawet zawieszenie zajęć.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel