Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Bezpieczeństwo i opieka

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z bezpieczeństwem dzieci w przedszkolu. Eksperci odpowiadają m.in. na takie pytania: jak zorganizować dowóz dzieci do placówki, jak zadbać o bezpieczeństwo na wycieczkach, jakie procedury wprowadzić na wypadek różnych zdarzeń losowych. Poznaj obowiązki dyrektora związane z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków w placówce publicznej, jak i niepublicznej.

Podawanie dziecku syropu w przedszkolu

Pytanie: Mam dziecko z zaświadczeniem lekarskim o tym, że musi przyjmować syrop na refluks 2 x podczas pobytu w przedszkolu. Co w takiej sytuacji? Czy ja mam prawo podawać dziecku leki?

Zwiększenie liczby dzieci w przedszkolu a aktualizacja instrukcji bezpieczeństwa pożarowego

Pytanie: Czy należy zaktualizować instrukcję bezpieczeństwa pożarowego, jeśli zwiększyła się liczba dzieci w placówce?

Zabezpieczenie drzwi wejściowych do przedszkola – czy obowiązkowe

Pytanie: Czy dyrektor przedszkola powinien zabezpieczyć drzwi przed samowolnym opuszczeniem placówki przez dziecko? Czy zobowiązuje go do tego przepis prawa?

Czy rodzic może zrezygnować z posiłków w przedszkolu

Pytanie: Czy posiłki w najmłodszej grupie (dzieci 3-, 4-letnie) są obowiązkowe? Czy rodzic może zrezygnować? W przedszkolu jest catering - śniadania i obiady. 

Czy szkoła bierze udział w dystrybucji jodku potasu

Dystrybucja jodku potasu w szkole

Jaką rolę pełni szkoła w dystrybucji jodku potasu w związku z potencjalnym zagrożeniem nuklearnym? Czy nauczyciele i pozostali pracownicy mogą zostać zobligowani do podawania uczniom tabletek z tą substancją? Czy wymagana jest zgoda rodzica? Odpowiedzi na te nurtujące dyrektorów pytania znajdziesz w artykule.

Specjalistyczne potrzeby żywieniowe w przedszkolu a zaświadczenie od lekarza

Specjalistyczne potrzeby żywieniowe w przedszkolu a zaświadczenie od lekarza

Przedszkole nie może wymagać od rodziców dzieci chorych np. na celiakię czy alergię przedstawiania zaświadczeń od lekarza. Uregulowanie przepisami wewnętrznymi postępowania z takimi dziećmi i sformułowanie w nich wymagań wobec rodziców nie stanowi wystarczającej podstawy prawnej do stawiania im żądań. Jeśli dziecko z alergią lub celiakią zostało przyjęte do przedszkola, to na dyrektorze spoczywa obowiązek zapewnienia mu bezpiecznych warunków pobytu.

Czy w trakcie pobytu w przedszkolu można przekazać dzieci na zajęcia dodatkowe

Pytanie: Rodzice dzieci przedszkolnych żądają, aby dyrektor w czasie pobytu dzieci pod opieką nauczyciela pozwolił na ich przekazanie na zajęcia taneczne prowadzone przez osobę z zewnątrz. Dodam, że nie wszystkie dzieci będą korzystać. Zdaniem rodziców, te, które nie korzystają, pozostają pod opieką nauczyciela przedszkola lub nauczyciel powinien połączyć 2 grupy. Jak, zgodnie z prawem, rozwiązać ten problem?

Ugryzienie dziecka w przedszkolu – czy wymaga postępowania powypadkowego

Pytanie: Czy ugryzienie (które nie przerwało skóry) dziecka w przedszkolu przez drugie dziecko wymaga zachowania procedury powypadkowej i sporządzenie protokołu? Czy wystarczające jest sporządzenie notatki służbowej?

Ile przypada m2 na jedno dziecko w sali przedszkolnej

Pytanie: Sanepid zarzucił, że w salach o powierzchni 30m2 jest za dużo dzieci na m2. Według nich na jedno dziecko przypada 2,4m2. Nie podali żadnego przepisu prawnego odnoszącego się do tej kwestii. Prośba o informację, ile przypada m2 na jedno dziecko w sali przedszkolnej?

Dowożenie dziecka niepełnosprawnego do dowolnego przedszkola wybranego przez rodzica

Pytanie: Czy gmina ma obowiązek dowożenia lub pokrywania kosztów dojazdu niepełnosprawnego dziecka do każdego przedszkola wybranego przez rodzica, w tym niepublicznego?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty