Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Bezpieczeństwo i opieka

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z bezpieczeństwem dzieci w przedszkolu. Eksperci odpowiadają m.in. na takie pytania: jak zorganizować dowóz dzieci do placówki, jak zadbać o bezpieczeństwo na wycieczkach, jakie procedury wprowadzić na wypadek różnych zdarzeń losowych. Poznaj obowiązki dyrektora związane z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków w placówce publicznej, jak i niepublicznej.

Wyniki przeprowadzonego badania na wszawicę powinni poznać rodzice

Zarządzone przez dyrektora badanie skóry głowy dzieci w celu wczesnego wykrycia wszawicy powinno odbywać się według procedur opracowanych przez Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia. O stwierdzeniu wszawicy należy poinformować rodziców.

Nie wszyscy pracownicy niepedagogiczni muszą wykonać badania sanitarno-epidemiologiczne

Nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni zatrudnieni w kuchni i odpowiedzialni za wydawanie posiłków przed podjęciem pracy powinni wykonać badania sanitarno-epidemiologiczne. Pozostałych pracowników obsługi dyrektor może wysłać na badania według własnego uznania.  

HACCP, GHP, GMP w każdym przedszkolu

Dyrektor musi kontrolować proces przygotowania żywności i postępowanie z produktami spożywczymi podawanymi w przedszkolu. Odpowiada on za opracowanie  i wdrożenie w placówce wymagać HACCP, GHP i GMP. Przestrzeganie tych wymagań podlega kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Przedszkole musi zawrzeć umowę z rodzicami

Zarówno przedszkola publiczne jaki i niepubliczne muszą zawierać umowy z rodzicami o świadczenie dla ich dzieci usług wychowania przedszkolnego. Zgodność tych umów z przepisami prawa może badać UOKiK.

Dyrektor powinien wyznaczyć co najmniej 2 osoby do udzielenia pierwszej pomocy

Dyrektor musi wyznaczyć osoby odpowiedzialne za udzielenie pierwszej pomocy w przedszkolu. Ich liczba powinna być uzależnione od rodzaju i poziomu występujących w placówce zagrożeń. Dane takich osób powinny być powszechnie znane. Niezależnie jednak od tego wszyscy pracownicy powinni odbyć odpowiednie szkolenie.

Podejrzenie choroby zawodowej dyrektor zgłasza odpowiednim organom

Stwierdzenie u nauczyciela choroby zawodowej i ewentualne przyznanie świadczeń następuje w wyniku decyzji inspektora sanitarnego. Dyrektor ma jednak obowiązek zgłosić odpowiednim organom administracji podejrzenie występowania choroby, co pozwoli na wszczęcie procedury.

Co najmniej 2 razy w roku należy dokonać przeglądu budynku i terenu przedszkola

Dyrektor do przeprowadzenia przeglądu stanu bhp budynku i terenu przedszkola powinien powołać specjalną komisję. Z ustaleń kontroli komisja sporządza protokół, który powinien zawierać 5 obowiązkowych informacji. Po przeglądzie powinna być sporządzona także lista koniecznych napraw.

Podsłuchy w zabawkach są nielegalne

Nie można nagrywać kogokolwiek bez jego zgody. Jeśli rodzice przedszkolaka ukryją podsłuch w zabawce dziecka, a nauczyciel go znajdzie może zgłosić sprawę na drogę sądową. Jeśli jednak obawy rodziców były zasadne i nagranie potwierdzi, że dzieci są poniżane jest to dowód przeciwko nauczycielowi, który należy zanieść na policję.

Przedszkole musi poinformować jeśli budynek jest monitorowany

Jeśli w przedszkolu jest stosowany monitoring dyrektor musi o tym poinformować wszystkich pracowników oraz osoby wchodzące do budynku. W tym celu najlepiej wywiesić stosowną kartkę na głównych drzwiach.

Schabowy bez soli także w przedszkolu niepublicznym

Pytanie: Czy jako przedszkole niepubliczne musimy stosować rozporządzenie w sprawie żywienia dzieci, nawet jeśli rodzice sprzeciwiają się temu?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty