Dyrektor musi wyznaczyć osoby odpowiedzialne za udzielenie pierwszej pomocy w przedszkolu. Ich liczba powinna być uzależnione od rodzaju i poziomu występujących w placówce zagrożeń. Dane takich osób powinny być powszechnie znane. Niezależnie jednak od tego wszyscy pracownicy powinni odbyć odpowiednie szkolenie.
Stwierdzenie u nauczyciela choroby zawodowej i ewentualne przyznanie świadczeń następuje w wyniku decyzji inspektora sanitarnego. Dyrektor ma jednak obowiązek zgłosić odpowiednim organom administracji podejrzenie występowania choroby, co pozwoli na wszczęcie procedury.
Dyrektor do przeprowadzenia przeglądu stanu bhp budynku i terenu przedszkola powinien powołać specjalną komisję. Z ustaleń kontroli komisja sporządza protokół, który powinien zawierać 5 obowiązkowych informacji. Po przeglądzie powinna być sporządzona także lista koniecznych napraw.
Nie można nagrywać kogokolwiek bez jego zgody. Jeśli rodzice przedszkolaka ukryją podsłuch w zabawce dziecka, a nauczyciel go znajdzie może zgłosić sprawę na drogę sądową. Jeśli jednak obawy rodziców były zasadne i nagranie potwierdzi, że dzieci są poniżane jest to dowód przeciwko nauczycielowi, który należy zanieść na policję.
Jeśli w przedszkolu jest stosowany monitoring dyrektor musi o tym poinformować wszystkich pracowników oraz osoby wchodzące do budynku. W tym celu najlepiej wywiesić stosowną kartkę na głównych drzwiach.
Pytanie: Czy jako przedszkole niepubliczne musimy stosować rozporządzenie w sprawie żywienia dzieci, nawet jeśli rodzice sprzeciwiają się temu?
W przypadku podejrzenia, że w przedszkolu doszło do zatrucia pokarmowego, postępowanie pracowników powinna wyznaczać zapisana i znana wszystkim procedura. Prezentujemy przykładową procedurę w 11 krokach.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom w przedszkolu dyrektor musi pozyskać od rodziców różnego rodzaju zgody i oświadczenia. Bez nich - w razie wypadku czy innego niebezpiecznego zdarzenia - trudno mu będzie udowodnić, że dołożył należytej staranności w opiece nad dziećmi.
Opieka przedszkolna nad dzieckiem cierpiącym na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD wymaga wcześniejszego przygotowania. Dyrektor powinien zadbać o odpowiednią edukację zarówno dla nauczycieli, jak i kadry niepedagogicznej dotyczącą tego zaburzenia oraz metod radzenia sobie z nim.
Brak szczepień u dziecka nie może być powodem odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola. Organ prowadzący publiczną placówkę nie ma prawa ustanowić ograniczenia, że do placówki mogą uczęszczać jedynie dzieci, które zostały poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Naruszałoby to zasadę powszechnej dostępności do przedszkoli, którą gwarantuje konstytucja.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty