Pytanie: Przedszkole niepubliczne chce zorganizować 3-dniowy wyjazd dzieci 5-letnich na „Zielone Przedszkole” w ramach zajęć przedszkolnych w czerwcu. Wyjazd organizuje przedszkole, wychowawcy to nauczyciele przedszkola. Co powinien zrobić dyrektor zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 1 kwietnia 20016 roku? Czy informuje o tym kuratorium oświaty? W jakiej formie? Jakie są obowiązki właścicieli obiektu w którym odbędzie się „Zielone Przedszkole”?
Pytanie: Czy rodzic mający nieograniczone prawa rodzicielskie, może spotykać się z dzieckiem na terenie przedszkola, mając wyznaczone przez sąd dni spotkań (które nie uwzględniają spotkań w przedszkolu)?
Dyrektor powinien zadbać o przygotowanie procedur reagowania na złe samopoczucie dzieci, wypadek czy uraz oraz udzielania im pierwszej pomocy i zapoznać z nimi wszystkich pracowników przedszkola.
Rodzice, którzy się rozwiedli, powinni poinformować dyrektora o decyzji sądu dotyczących władzy rodzicielskiej, aby nie było wątpliwości kto może odbierać dziecko z przedszkola. Rodzice pozostający w związku małżeńskim nie muszą składać dyrektorowi takich oświadczeń.
Dyrektor powinien uzyskać od rodziców dzieci pisemną zgodę na przegląd higieny osobistej, w tym na kontrolę czystości skóry głowy przedszkolaków, aby wcześnie wykrywać wszawicę u dzieci i tym samym zapobiec jej rozprzestrzenianiu w przedszkolu.
Środki na organizację wycieczek najczęściej pochodzą ze składek rodziców wpłacanych na konto rady rodziców. W ten sposób rodzice nie ponoszą już żadnych dodatkowych kosztów związanych z organizacją wyjść poza teren placówki w ciągu roku szkolnego.
Zarządzone przez dyrektora badanie skóry głowy dzieci w celu wczesnego wykrycia wszawicy powinno odbywać się według procedur opracowanych przez Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia. O stwierdzeniu wszawicy należy poinformować rodziców.
Nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni zatrudnieni w kuchni i odpowiedzialni za wydawanie posiłków przed podjęciem pracy powinni wykonać badania sanitarno-epidemiologiczne. Pozostałych pracowników obsługi dyrektor może wysłać na badania według własnego uznania.
Dyrektor musi kontrolować proces przygotowania żywności i postępowanie z produktami spożywczymi podawanymi w przedszkolu. Odpowiada on za opracowanie i wdrożenie w placówce wymagać HACCP, GHP i GMP. Przestrzeganie tych wymagań podlega kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Zarówno przedszkola publiczne jaki i niepubliczne muszą zawierać umowy z rodzicami o świadczenie dla ich dzieci usług wychowania przedszkolnego. Zgodność tych umów z przepisami prawa może badać UOKiK.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty