Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Bezpieczeństwo i opieka

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z bezpieczeństwem dzieci w przedszkolu. Eksperci odpowiadają m.in. na takie pytania: jak zorganizować dowóz dzieci do placówki, jak zadbać o bezpieczeństwo na wycieczkach, jakie procedury wprowadzić na wypadek różnych zdarzeń losowych. Poznaj obowiązki dyrektora związane z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków w placówce publicznej, jak i niepublicznej.

Archiwalny Zgoda rodziców na zrobienie zdjęcia przedszkolakowi i wykorzystywanie wizerunku przez firmę zewnętrzną

Pytanie: Czy jeżeli w przedszkolu wykonywane są zdjęcia przez zewnętrzne firmy fotograficzne a rodzice  informowani są  o tym wcześniej  i nie zastrzegają prawa do zrobienia takiego zdjęcia, to czy później mogą mieć zarzuty do domniemanego wykorzystywania wizerunku dziecka przez te firmy? Czy nauczyciele każdorazowo przed wykonaniem takich zdjęć muszą prosić o pisemną zgodę rodziców? Nadmieniamy, że zakup zdjęć jest dobrowolny. Dodatkowo rodzice w karcie zgłoszenia dziecka do przedszkola wyrażają zgodę na umieszczanie wizerunku dziecka na stronie internetowej przedszkola.

Archiwalny Zima lubi dzieci, ale czy wychodzić na spacer z przedszkolakami przy dużym mrozie?

Pytanie: Które przepisy szczegółowo regulują  wyjście z dziećmi w wieku przedszkolnym na świeże powietrze przy minusowej temperaturze - do ilu stopni poniżej zera można wychodzić na spacer?

Archiwalny Agresywny przedszkolak - czyli gdy dziecko więcej niż rozrabia

Pytanie: Rodzice innych dzieci żądają usunięcia z przedszkola dziecka, które jest wyjątkowo agresywne. Jak należy postąpić w tej sytuacji?

Archiwalny Stanowisko MEN w sprawie odbioru dziecka z przedszkola przez niepełnoletnie rodzeństwo

Wokół zagadnienia odbioru dziecka z przedszkola przez osobę niepełnoletnią skupiają się różne poglądy. Można wywieść logikę, że tylko osoba pełnoletnia może odebrać dziecko po zajęciach przedszkolnych. Można dowieść także, że już 13-latek upoważniony przez rodziców dziecka przedszkolnego jest właściwą osobą, której można powierzyć dziecko do opieki po zajęciach.

Archiwalny Uczestnictwo w zajęciach przedszkolnych dziecka z ręką w gipsie

Pytanie: Dziecko złamało palec, zostało przez rodziców oddane pod opiekę poradni (założony gips), a na drugi dzień rodzice przyprowadzili dziecko do przedszkola (przedszkole niepubliczne). Czy dziecko może uczęszczać do placówki z ręką w gipsie , czy rodzic powinien złożyć jakieś oświadczenie , które mówi o wiedzy na temat zagrożeń dla jego dziecka? Jak powinien postąpić nauczyciel - przyjąć dziecko do grupy, poprosić rodzica o zgodę lekarza?

Archiwalny Opieka nad przedszkolakami podczas przebywania na basenie

Pytanie: Przedszkole organizuje cotygodniowy wyjazd zapisanej grupy dzieci na basen  (3-6 lat) i jedzie około 16 - 20 dzieci w różnym wieku. Zawsze jest 3 opiekunów. Proszę o informację, kto odpowiada za dzieci podczas przebywania na basenie? Opiekunowie wchodzą na basen, lecz nie do wody i czy ilość opiekunów jest odpowiednia?

Archiwalny Plac zabaw w przedszkolu - organizacja krok po kroku

Pytanie: Proszę o opinię i pomoc w ustaleniu kolejnych kroków, jakie należy podjąć, aby uruchomić plac zabaw w przedszkolu (chodzi o placówkę niepubliczną). Czy budowa placu zabaw wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?

Archiwalny Czy rodzeństwo może odebrać dziecko z przedszkola?

Zabiegani, zapracowani rodzice często mają problem z odbiorem dziecka z przedszkola. W takich sytuacjach upoważniają do odbioru dziecka kogoś z rodziny, opiekunkę, sąsiadkę. A co w sytuacji, gdy rodzic chce upoważnić do odbioru starsze, ale niepełnoletnie rodzeństwo?

Archiwalny Wypadek na placu zabaw. Jak postępować w przypadku urazu kończyn?

Opiekun dzieci na placu zabaw zawsze musi liczyć się z wypadkami, urazami - to naturalne w rozwoju ruchowym dziecka. Dowiedz się, jak postępować w przypadku urazów kości i stawów oraz jak je rozpoznawać! Podpowiadamy, jak pomagać poszkodowanemu dziecku do czasu przybycia profesjonalnej pomocy medycznej oraz co zrobić, by nie dopuścić do ewentualnych powikłań pourazowych.

Archiwalny Metody zapobiegania agresji słownej wśród dzieci

Niewinne dokuczanie czy wyśmiewanie to pierwsze przejawy agresji. Dlatego uczeń musi mieć jasny obraz tego, co złe i co dobre. Aby skutecz­nie jej przeciwdziałać konieczne są konsekwentne działania nauczycieli. Przypominamy podstawowe przejawy agresji werbalnej oraz metody jej eliminowania.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty