Kwestie zasad odbioru dzieci z przedszkola powinny być uregulowane w statucie. Nie ma jednak podstaw prawnych, by ograniczyć możliwość odbioru przedszkolaków z placówki tylko do osób pełnoletnich. To rodzic (bądź prawny opiekun dziecka) decyduje, kto ma odebrać jego dziecko.
Planując kilkudniową wycieczkę, czyli tzw. zielone przedszkole, dyrektor powinien zadbać o przygotowanie i zebranie kompletu potrzebnych dokumentów. Powinien również powiadomić organ prowadzący o planowanym wyjeździe. Ostateczną zgodę wyraża się przez zatwierdzenie karty wycieczki.
Jeśli w szkole działa oddział przedszkolny dyrektor nie musi wydzielać osobnego placu zabaw dla 5-latków. Dzieci te mogą bawić się ze starszymi uczniami. Dyrektor może jednak z własnej inicjatywy wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia i wydzielić osobny teren dla dzieci młodszych.
Od 1 września 2015 r. obowiązuje zakaz reklamy, sprzedaży i podawania w formie posiłków tzw. śmieciowego jedzenia w przedszkolach i placówkach oświatowych. Przedstawiamy 4 kwestie związane z nowymi przepisami, którymi dyrektor powinien się zająć jeszcze przed 1 września.
Zanim dyrektor wstawi zdjęcie dziecka na stronę internetową przedszkola powinien się upewnić, że posiada pisemną zgodę rodziców. Wizerunek dziecka podlega bowiem ochroni prawnej jako dobro osobiste, ale także na gruncie praw autorskich i praw pokrewnych.
W niektórych szatniach w przedszkolach wywieszana jest informacja „nie odpowiadamy za pozostawione rzeczy”. Zapis taki nie ma jednak żadnej mocy prawnej. Bez względu na wywieszane ogłoszenia, zapisy w statucie czy regulaminie przedszkola, dyrektor ponosi odpowiedzialność za rzeczy przechowywane w szatni.
Dyrektor przedszkola ma prawo odmówić wpuszczenia na zajęcia dziecka z objawami choroby zakaźnej. Odpowiednie zapisy o nieprzyjmowaniu do placówki chorego dziecka powinny znaleźć się w statucie przedszkola.
Pytanie: W jakim stopniu pani woźna, idąc jako dodatkowy opiekun na spacer z przedszkolakami, odpowiada za ich bezpieczeństwo? Czy ponosi odpowiedzialność za dzieci, gdyby któremuś dziecku coś się stało na tym spacerze, a jeśli tak to w jakim stopniu?
Pytanie: W oddziale przedszkolnym uczeń podczas zabawy złamał okulary swojemu koledze. Rodzic pokrzywdzonego dziecka zażądał zapłaty za uszkodzone okulary od rodziców. Ci odmówili zapłaty, twierdząc, że to szkoła powinna uregulować wszelkie koszty, ponieważ dzieci są ubezpieczone od takich wypadków. Kto w tej sytuacji powinien pokryć koszt zakupu nowych okularów?
6 maja 2020 r. nastąpi otwarcie przedszkoli. Nie będzie to jednak obejmowało wszystkich placówek. Wprowadzone w tym zakresie regulacje prawne są niestety nieprecyzyjne i przez to budzą wiele wątpliwości, które muszą być rozwiane. Skorzystaj z przedstawionych wyjaśnień i przygotuj swoją placówkę do funkcjonowania w nowej rzeczywistości.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty