Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Bezpieczeństwo i opieka

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z bezpieczeństwem dzieci w przedszkolu. Eksperci odpowiadają m.in. na takie pytania: jak zorganizować dowóz dzieci do placówki, jak zadbać o bezpieczeństwo na wycieczkach, jakie procedury wprowadzić na wypadek różnych zdarzeń losowych. Poznaj obowiązki dyrektora związane z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków w placówce publicznej, jak i niepublicznej.

Pozwolenie na zwiększenie liczby dzieci w przedszkolu

Pytanie: Prowadzę niepubliczne przedszkole. Chciałabym uzyskać pozwolenie na zwiększenie liczby dzieci na sali z 20 do 25 (przy budowie wnioskowaliśmy o pozwolenie na 20 dzieci)? Sala ma 70 m2, posiadamy też wymaganą liczbę umywalek i ubikacji. Czy istnieje taka możliwość? Jeśli tak, to gdzie to należy zgłosić?

Agresywne dziecko a brak współpracy z rodzicami

Pytanie: W przedszkolu jest dziecko, które jest agresywne. Zgłaszane są skargi rodziców. Rodzice dziecka otrzymali wytyczne o podejrzeniu choroby Aspergera. Dziecko miało uczestniczyć w sesjach sensorycznych i powinno być zdiagnozowane u psychologów. Niestety rodzice nie podejmują żadnych kroków. Czy można napisać pismo do rodziców o przedstawienie informacji o postępach w leczeniu w diagnozie dziecka? Ewentualnie poinformować, że mogę zgłosić sprawę do kuratora o zaniedbanie dziecka w leczeniu?

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu – ile czasu dla dzieci przedszkolnych i szkolnych

Pytanie: Ile czasu w ciągu dnia dzieci w wieku od 3 do 6 lat z oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej oraz dzieci klas I-III szkoły podstawowej powinny spędzać na zabawie, na świeżym powietrzu?

Jakie dokumenty składa rodzic dziecka niepełnosprawnego ubiegający się o bezpłatny transport

Pytanie: Rodzice dziecka niepełnosprawnego zwrócili się do Burmistrza z wnioskiem o zapewnienie bezpłatnego dowozu 5-letniego dziecka niepełnosprawnego do przedszkola. Jakie dokumenty są wymagane razem z wnioskiem? Czy oprócz kserokopii aktualnego orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego lub o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych musi być złożone aktualne orzeczenie o niepełnosprawności ucznia?

Zadania dyrektora przedszkola w przypadku zgłoszenia pobicia dziecka przez rodzica

Pytanie: Dziecko (po tygodniowej nieobecności w przedszkolu) zgłasza nauczycielowi, że zostało uderzone przez rodzica. Sytuacja ta powtórzyła się już drugi raz. Zarówno za pierwszym razem, jak i za drugim pozostają ślady na ciele dziecka. Rodzinie chłopca został przydzielony asystent rodziny. Jaka jest kolejność postępowania dyrektora? Czy dyrektor w tej sytuacji organizuje spotkanie z asystentem rodziny i informuje go o fakcie, które zgłaszało dziecko? Czy organizuje spotkanie równocześnie z asystentem i rodzicem? Czy może zorganizować spotkanie z asystentem rodziny, bez zgody rodzica? Czy zawiadamia od razu sąd rodzinny, bez informowania rodzica o tym fakcie?

Opieka zdrowotna w przedszkolu – jakie przepisy obowiązują

Pytanie: Czy ustawa z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami dotyczy także przedszkoli? W jaki sposób w przedszkolu powinna być zorganizowana opieka zdrowotna?

Organizacja uroczystości w przedszkolu – czy możliwa do końca roku szkolnego

Pytanie: Czy według obowiązujących przepisów nauczyciel może zorganizować (do 29.05) na terenie przedszkola spotkanie z okazji Dnia Matki dla mam wychowanków swojej grupy? Bez poczęstunku, tylko część artystyczna w wykonaniu dzieci. Powierzchnia sali 75 m2, liczba dzieci w grupie 25.

Samodzielne przyjmowanie leków wziewnych przez dziecko – czy możliwe

Pytanie: Czy dziecko 4-letnie w oddziale przedszkolnym może samodzielnie przyjmować leki wziewne na astmę? Oczywiście na prośbę rodziców.

Podejrzenie naruszenia nietykalności cielesnej dziecka przez nauczyciela – działania dyrektora

Pytanie: Rodzic dziecka z przedszkola zgłosił podejrzenie naruszenia nietykalności cielesnej jego dziecka przez nauczyciela. Rodzic ponadto poinformował dyrektora, że tej sprawy nie odpuści. Jakie działania krok po kroku powinien podjąć dyrektor szkoły w celu wyjaśnienia tej sytuacji?

Bezpłatny transport do przedszkola – czy dziecko musi mieć ukończone 5 lat

Pytanie: Czy obowiązek zapewnienia przez gminę bezpłatnego transportu dzieciom 5-letnim rozpoczyna się w dniu ich piątych urodzin, czy z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 5 lat?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty