Konsekwencje przekroczenia okresu zasiłkowego u pracownika niepedagogicznego

Konsekwencje przekroczenia okresu zasiłkowego u pracownika niepedagogicznego

Upływ okresu dopuszczalnej niezdolności do pracy z powodu choroby uprawnia pracodawcę do rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem niepedagogicznym. Uprawnia, ale czy obliguje?

Rozwiązanie umowy możliwe ale nieobowiązkowe

Pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu przekroczenia przez pracownika dopuszczalnego okresu nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy (art. 53 § 1 pkt 1b Kodeksu pracy). Badania kontrolne zdolności do pracy obowiązkowe są przed dopuszczeniem do pracy pracownika niezdolnego do pracy powyżej 30 dni (art. 229 § 2 Kodeksu pracy).

Pracodawca nabywa prawo rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem, którego nieobecność w pracy z powodu choroby przekroczy okres zasiłkowy (182 dni) oraz pierwsze 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego. Taki okres nieobecności stwarza jedynie możliwość rozwiązania umowy, ale nie jest obowiązkiem pracodawcy.

Skierowanie po upływie okresu zasiłkowego

Jeżeli pracodawca nie decyduje się na rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem, po zakończeniu świadczenia rehabilitacyjnego, a przed dopuszczeniem do pracy obowiązany jest skierować go na badania kontrolne w celu ustalenia zdolności do pracy na danym stanowisku pracy.

Jeżeli pracownik nie uzyska takiej zdolności, w dalszym ciągu możliwe będzie rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu przekroczenia dopuszczalnego okresu nieobecności w pracy.
dr Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql