Dodatek motywacyjny dla nauczyciela prowadzącego zajęcia z uczniami z Ukrainy – z Funduszu Pomocy

Dodatek motywacyjny dla nauczyciela prowadzącego zajęcia z uczniami z Ukrainy – z Funduszu Pomocy

Wynagrodzenie nauczycieli, w tym dodatek motywacyjny może zostać sfinansowany środkami z Funduszu Pomocy. Chodzi tu oczywiście o nauczycieli prowadzących zajęcia z uczniami z Ukrainy. To jednak nie wszystko. Takie wydatki mogą być pokryte także z dotacji.

Fundusz Pomocy – przeznaczony na finansowanie kosztów dotyczących uczniów z Ukrainy

W 2023 r. przyznano dodatkowe środki w celu wsparcia samorządów w realizacji zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką uczniów z Ukrainy. Przewidziano bowiem możliwość zwiększenia rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej, ale też przyznanie środków z tzw. Funduszu Pomocy. Środki z Funduszu Pomocy - jednostki samorządu terytorialnego mogą w 2023 r. przeznaczyć na dodatkowe zadania:

  • związane z kształceniem, wychowaniem i opieką,
  • dotyczące dzieci i uczniów będącymi obywatelami Ukrainy, którzy przybyli do Polski do 24 lutego 2022 r. w związku z agresją rosyjską
Szczegółowy zakres zadań finansowanych z otrzymanych środków należy do decyzji poszczególnych samorządów. 

Z Funduszu Pomocy można przyznawać dodatek motywacyjny dla nauczycieli

Przeznaczenie środków z Funduszu Pomocy zostało ujęte dość ogólnie. Oznacza to, że możliwe jest także sfinansowanie zatrudnienia w tym wynagrodzenia nauczyciela prowadzącego zajęcia z uczniami z Ukrainy.

Dodatek motywacyjny jest składnikiem wynagrodzenia nauczyciela, w konsekwencji środki z Funduszu Pomocy można przeznaczyć na dodatek motywacyjny dla nauczycieli uczących uczniów z Ukrainy. 

Dotacja a dodatek motywacyjny

Środki z dotacji oświatowej można również przeznaczyć na dodatek motywacyjny dla nauczyciela prowadzącego zajęcia z uczniami z Ukrainy – oczywiście o ile taki dodatek przewidziano w szkole pobierającej dotację. Zasady wydatkowania udzielonej dotacji oświatowej określa art. 35 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Przepisy tej ustawy nie wprowadzają odrębnych zasad wydatkowania i rozliczania dotacji dla uczniów szkół polskich, będących obywatelami Ukrainy. Zgodnie z ustawą o finansowaniu zadań oświatowych dotacje przekazywane są do szkół na zasadach określonych w tej ustawie, bez uzależnienia ich od obywatelstwa ucznia (z pewnymi wyjątkami wynikającymi z art. 50a ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa). Tym samym przekazaną szkole dotację można przeznaczyć na wynagrodzenie nauczyciela uczącego dzieci z Ukrainy, w tym na dodatek motywacyjny dla tego nauczyciela.

Przepisy nie wprowadzają odrębnych zasad rozliczania dotacji dla uczniów szkół polskich, będących obywatelami Ukrainy. Dotację na uczniów będących obywatelami Ukrainy należy rozliczać na zasadach ogólnych, wynikających z ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.
Joanna Swadźba

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql