dodatek motywacyjny nauczyciela

11 rozwiązań dotyczących dodatku motywacyjnego

Dodatek motywacyjny nauczyciela – 11 pytań i odpowiedzi

Dodatek motywacyjny jest oczywiście składnikiem wynagrodzenia nauczyciela. Jednak nie każdy nauczyciel go otrzymuje. Czy słusznie? To tylko jedna z wielu wątpliwości dotyczących dodatku motywacyjnego, które rozwiewamy w artykule. Sprawdź, na jakich zasadach przyznaje się i wypłaca dodatek motywacyjny.

Komu przysługuje dodatek motywacyjny

Czy nauczyciele szkoły stowarzyszeniowej mogą otrzymać dodatek motywacyjny?

Co do zasady nie. Nauczyciele szkoły publicznej prowadzonej przez stowarzyszenie jak i każdej innej nie samorządowej, a także niepublicznej podlegają Karcie Nauczyciela w ograniczonym zakresie. Nie obejmuje on wynagradzania nauczycieli (art. 91b ust. 2 Karty Nauczyciela). Oznacza to, że składniki wynagrodzenia takie jak dodatek motywacyjny nie przysługuje we wskazanej szkole.

Z drugiej strony dodatek motywacyjny można przyznać również w takiej szkole, jeżeli możliwość taką przewidziano w:

      • regulaminie wynagradzania
      • umowie o prace (w przypadku braku regulaminu wynagradzania).

W takiej sytuacji dodatek przyznaje się według zasad przyjętych w regulaminie (umowie).

Dodatek motywacyjny – czy dla każdego nauczyciela

Czy dyrektor szkoły może nie przyznać dodatku motywacyjnego?

Choć dodatek motywacyjny wymieniono w art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela, to jednak nie jest on obligatoryjnym składnikiem wynagrodzenia nauczyciela należnym każdemu nauczycielowi. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 czerwca 2021 r. III OSK 3124/21. Dodatek motywacyjny jest przyznawany w oparciu o kryteria przyjęte w regulaminie wynagradzania nauczycieli. Dyrektor dokonuje oceny, w jakim stopniu nauczyciel spełnia te kryteria i czy w związku z tym zasługuje na przyznanie dodatku.

Przeczytaj także: Dodatek motywacyjny nie dla każdego nauczyciela

Przykład

W przypadku długotrwałej nieobecności nie ma możliwości zbadania jakości pracy nauczyciela To może uzasadniać nieprzyznanie dodatku motywacyjnego po powrocie do pracy. Podobny problem powstaje, gdy nauczyciel dopiero rozpoczyna pracę.

Szkoła bez dodatku motywacyjnego

W szkole samorządowej od ponad 2 lat żaden nauczyciel nie otrzymał dodatku motywacyjnego. Czy jest to prawidłowe?

Szczegółowe warunki przyznawania dodatku motywacyjnego (czyli kryteria) powinny być ujęte w regulaminie wynagradzania nauczycieli (art. 30 ust. 6 ust. 1 Karty Nauczyciela. Wprawdzie ocena spełnienia tych kryteriów ma charakter uznaniowy. Niemniej jednak przyjęcie, że żaden nauczyciel nie spełnił ich przez tak długi okres czasu, jest błędne. Nie jest bowiem prawdopodobne, by żaden nauczyciel w szkole nie wykonywał przez 2 lata pracy o odpowiedniej jakości.

Opisany proceder świadczy o tym, że w szkole z góry założono, iż dodatek motywacyjny w istocie nie będzie wypłacany. Takie podejście jest nieprawidłowe.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy w każdej szkole musi być wypłacany dodatek motywacyjny,
  • czy niezbędna jest zgoda związku zawodowego do przyznania dodatku motywacyjnego,
  • czy nauczycielowi można zabrać dodatek motywacyjny,
  • na jakich zasadach dodatek motywacyjny wchodzi do podstawy wymiaru zasiłku i wynagrodzenia urlopowego.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql