Dodatek stażowy a nagroda jubileuszowa – naliczanie stażu pracowniczego (porównanie)

Michał Kowalski
Data publikacji: 11 lipca 2022 r.
Poleć znajomemu
Dodatek stażowy a nagroda jubileuszowa – naliczanie stażu pracowniczego (porównanie)

Staż pracowniczy ma wpływ na wysokość dodatku stażowego jak i nagrody jubileuszowej – zarówno u nauczycieli jak i pracowników niepedagogicznych. Kluczowe jest więc prawidłowe obliczenie długości tego stażu. Problematyczne jest jednak uwzględnienie zakończonych okresów zatrudnienia – obowiązują tu zróżnicowane reguły. W artykule porządkujemy i porównujemy te zasady – w tabeli.

Staż pracowniczy nauczyciela w przypadku dodatku za wysługę lat i nagrody jubileuszowej

Dodatek za wysługę lat

Nagroda jubileuszowa

Trwający okres zatrudnienia zaliczamy wyłącznie w szkole, w której to zatrudnienie biegnie. Nie można doliczyć trwającego okresu zatrudnienia z innej szkoły

Jeżeli zakończony okres zatrudnienia został zaliczony w szkole będącej podstawowym miejscem zatrudnienia, wówczas nie można go zaliczyć w szkole będącej dodatkowym miejscem zatrudnienia. Podstawowe miejsce zatrudnienia wskazuje nauczyciel.

Regułę tę stosuje się, gdy łączny wymiar zajęć ze wszystkich szkół przekracza pełny.

Zakończone okresy zatrudnienia zalicza się w każdej ze szkół, bez względu na wymiar zajęć. Nie wskazuje się podstawowego ani dodatkowego miejsca zatrudnienia.

Zakończone okresy zatrudnienia zalicza się w każdej ze szkół.

Regułę tę stosuje się, gdy łączny wymiar zajęć ze wszystkich szkół nie przekracza pełnego.

Do okresu zatrudnienia nie wlicza się zakończonych okresów zatrudnienia z innego zakładu pracy w takim zakresie, w jakim pokrywa się czasowo z trwającym okresem zatrudnienia.

Do okresu zatrudnienia wlicza się inne okresy, jeżeli na mocy odrębnych przepisów podlegają zaliczeniu do stażu pracowniczego.

Do okresu zatrudnienia zalicza się okres urlopu wychowawczego, ale dopiero w dniu jego zakończenia.

Do okresu zatrudnienia nie zalicza się okresu urlopu bezpłatnego.

Nauczyciel pracuje w szkole A w wymiarze 18/18 i w szkole B w wymiarze 2/22. Jako podstawowe miejsce zatrudnienia zadeklarował szkołę A. Ma zakończony okres zatrudnienia z lat 2005-2007 ze szkoły C oraz z lat 2000-2005 ze szkoły D. W kontekście dodatku za wysługę lat okresy zatrudnienia ze szkoły C i szkoły D zostaną zaliczony wyłącznie w szkole A. Natomiast w kontekście nagrody jubileuszowej – zarówno w szkole A jak i szkole B.
W przypadku zatrudnienia na stanowisku zarówno nauczycielskim jak i niepedagogicznym nie stosujemy reguł kolizyjnych dotyczących podstawowego i dodatkowego miejsca zatrudnienia.

Łatwiej w przypadku pracowników niepedagogicznych

W przypadku pracowników niepedagogicznych rozwiązanie jest dużo prostsze. Otóż zarówno w przypadku dodatku za wieloletnią pracę jak i nagrody jubileuszowej stosuje się takie same reguły jak w przypadku nagrody jubileuszowej nauczycieli. Nie ma więc podziału na podstawowe i dodatkowe miejsce zatrudnienia. Zakończone okresy zatrudnienia są więc zaliczane w każdym miejscu zatrudnienia.

Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql