Emerytura i świadczenie kompensacyjne dla nauczyciela szkoły niepublicznej

Michał Kowalski
Data publikacji: 19 kwietnia 2021 r.
Poleć znajomemu
Emerytura i świadczenie kompensacyjne dla nauczyciela szkoły niepublicznej

Jak wiadomo, w szkołach niepublicznych przepisy Karty Nauczyciela stosuje się ze znacznymi ograniczeniami. Sprawdzamy, jak przekłada się to na uprawnienia emerytalne nauczycieli tych szkół.

Świadczenie kompensacyjne także w szkołach niepublicznych


Aby skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, należy spełnić następujące przesłanki:

  • osiągnąć odpowiedni wiek,
  • posiadać 30-letni okres składkowy i nieskładkowy (ogólny staż emerytalny),
  • posiadać 20-letni okres pracy w szkole lub w placówce oświatowej (w wymiarze co najmniej 1/2 etatu),
  • rozwiązać stosunek pracy, ewentualnie stosunek pracy może wygasnąć wskutek korzystania ze stanu nieczynnego (art. 4 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych).
Świadczenie kompensacyjne przysługuje także z tytułu zatrudnienia w szkole niepublicznej. Staż pracy z takiej szkoły podlega zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależy przyznanie świadczenia kompensacyjnego (art. 2 ustawy).

Emerytura powszechna – na ogólnych zasadach

Nauczycielowi szkoły niepublicznej przysługuje także emerytura powszechna (oczywiście po osiągnięciu określonego wieku) – na takich samych zasadach jak w szkołach publicznych.

Oznacza to, że zasady przyznawania świadczeń kompensacyjnych i emerytur powszechnych nie różnią się w przypadku nauczycieli szkół publicznych i niepublicznych.

Różnice? Istnieją, ale tracą znaczenie

Specjalnym przywilejem dla nauczycieli szkół samorządowych jest jedynie emerytura z art. 88 Karty Nauczyciela. Emerytura na tzw. starych zasadach przysługuje na podstawie art. 88 Karty Nauczyciela bez względu na wiek. Przejście na tę emeryturę jest możliwe, jeśli nauczyciel spełnia następujące przesłanki:

  • posiada 30-letni okres zatrudnienia (okres składkowy i nieskładkowy) - na dzień 31.12.2008 r.
  • posiada 20-letni staż pracy na stanowisku nauczyciela - na dzień 31.12.2008 r.
    rozwiązał stosunek pracy
  • nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego albo złożył wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa (art. 88 ust. 1, 2a Karty Nauczyciela).

W praktyce jednak, z uwagi na specyficzne uregulowanie, nie ma już nauczycieli, którym przysługiwałoby prawo do tej emerytury. Dlatego ta różnica nie jest istotna.

Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql