Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Finanse i dotacje w przedszkolu

Finanse i dotacje w przedszkolu, zarówno publicznym, jak i niepublicznym, stwarzają wiele problemów, a przepisy ciągle się zmieniają. W tej zakładce znajdziesz odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z rozliczaniem zakupów w placówkach. W ostatnim czasie dużo również zmienia się w zakresie finansowania i dotowania placówek – sprawdzamy, kiedy i co można rozliczyć z dotacji. Podpowiadamy również, jak prawidłowo prowadzić księgi rachunkowe.

Archiwalny Dyżur wakacyjny przedszkola - zasady wypłaty dotacji na dzieci

Pytanie: Proszę o odpowiedz na pytanie dotyczące pobytu dzieci w wakacje w przedszkolu niepublicznym. Bowiem dotacja płatna będzie na podstawie liczby dzieci zapisanych do przedszkola. Nasze przedszkole pełnić będzie w miesiącu sierpniu dyżur wakacyjny i przyjmie dzieci z innych przedszkoli (między innymi niepublicznych). Czy gmina ma obowiązek zapłacić nam za faktyczną liczbę dzieci w okresie miesiąca sierpnia? I czy tym sposobem potrąci dotację innym przedszkolom, które przyślą do nas dziecko na dyżur mimo, iż dziecko będzie u nich zapisane (1.08-31.08)?  

Archiwalny Zasady tworzenia oddziałów w przedszkolach niepublicznych i przyznawania dotacji na dzieci

Pytanie: Ustawa o sytemie oświaty reguluje zasady tworzenia oddziałów w przedszkolach publicznych, określając również ilość dzieci w oddziale. Czy przepisy te mają zastosowanie do przedszkoli niepublicznych? W przedszkolu takim odziały liczą bardzo często ponad 30 dzieci. Jak w tej sytuacji powinna postapić jednostka samorządu terytorialnego, która udziela dotację? Czy dotacja ta powinna być przyznana na wszystkie dzieci, czy należy się tu odnieść do statutowych przepisów przedszkoli publicznych?

Archiwalny 6-latek nierówny 6-latkowi, czyli dla kogo stypendium

Pytanie: Matka sześcioletniego dziecka, które rozpocznie od września przedszkolną „zerówkę” zwróciła się do dyrektor przedszkola z pytaniem o możliwość otrzymania pomocy materialnej (stypendium) dla swojego dziecka. Jego rówieśnik, który w ubiegłym roku rozpoczął naukę w klasie pierwszej otrzymał pomoc materialną w postaci zwrotu pieniędzy za podręczniki i stypendium socjalne. Czy 6-latkom uczęszczającym do „zerówek” w szkole lub przedszkolu należy się stypendium lub zasiłek szkolny na podstawie ustawy o systemie oświaty (art. 90b)?

Archiwalny Zasady wydatkowania dotacji podmiotowych w przedszkolu niepublicznym

Pytanie: W związku z niejasnym uregulowaniem, proszę o poinformowanie na co nie wolno wydać dotacji podmiotowych?

Archiwalny Wynajem mieszkania dla pracownika - czy można finansować z dotacji

Pytanie: Czy mogę wynająć  zamiejscowemu  pracownikowi  mieszkanie i czy może to być zaksięgowane w koszty, czy też można pokryć z dotacji? Chodzi o niepubliczne przedszkole. W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie dotyczące możliwości wynajęcia mieszkania pracownikowi - czy umowa najmu musi być zawarta przez przedstawiciela przedszkola, czy wystarczy umowa, którą zawrze pracownik? Czy koszt wynajmu księguje się w koszty, czy też można pokryć z dotacji podmiotowych?

Archiwalny Zasady udzielania dotacji dla przedszkola niepublicznego

Pytanie: Prowadzę niepubliczne przedszkole. Do tej pory otrzymywałam dotację na każde dziecko uczęszczające do naszego przedszkola.15 stycznia 2010 otrzymałam od rady miasta informację drogą elektroniczną że od tego roku dotacje otrzymam na dzieci, które są w   przedszkolu i mam rozliczać średnią z danego miesiąca ilość dni, dzielić przez obecność dzieci. Czy to jest prawidłowe?

Archiwalny Stypendium lub zasiłek dla 6-latka

Pytanie: Czy 6-latkom uczęszczającym do zerówek w szkole lub przedszkolu należy się stypendium lub zasiłek szkolny na podstawie art. 90b  ustawy o systemie oświaty?

Archiwalny Koszty dowozu dzieci niepełnosprawnych

Pytanie: Czy gmina ma obowiązek pokrywać koszty dowozu do przedszkola dzieci niepełnosprawnych w wieku 3-5 lat, które ponoszą rodzice?

Archiwalny Dotacje dla niepublicznego przedszkola na dzieci poniżej 3. roku życia i zwrot dotacji przez sąsiednie gminy

Pytanie: Do przedszkoli niepublicznych na terenie gminy uczęszczają dzieci w wieku 3-6 lat, a także w uzasadnionych przypadkach dzieci w wieku 2,5-3 lat. Proszę o odpowiedź, czy gmina powinna przekazać dotację dla niepublicznych przedszkoli za dzieci w wieku 2,5-3 lat oraz czy sąsiednie gminy mają obowiązek zwrotu dotacji za dzieci w tym wieku, które zamieszkują na ich terenie. Sąsiednie gminy nie zwracają naszej gminie  dotacji za te dzieci, uzasadniając to tym, że ze statutów ich przedszkoli wynika, że do przedszkola mogą uczęszczać dzieci wyłącznie w wieku 3-6 lat.

Archiwalny Podstawa obliczenia dotacji na dziecko w przedszkolu niepublicznym

Pytanie: Czy zgodnie z prawem została obliczona dotacja na dziecko w moim niepublicznym przedszkolu, skoro za podstawę przyjęto wydatki przedszkola gminnego, w którym nie prowadzi się żywienia i są skrócone godziny pracy? Ponadto  przedszkole gminne pracuje jak szkoła.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel