Nauczyciel religii może mieć godziny ponadwymiarowe z innego przedmiotu

Nauczyciel religii może mieć godziny ponadwymiarowe z innego przedmiotu

W kolejnym roku szkolnym z uwagi na kumulację roczników częstym zjawiskiem stanie się przydział godzin ponadwymiarowych. Dyrektorzy będą skorzy do przydziału takich godzin, jeżeli tylko zatrudnieni w szkole nauczyciele będą posiadali wymagane kwalifikacje. Czy godziny ponadwymiarowe będzie można przydzielać także nauczycielowi religii?

Zatrudnienie nauczyciela religii tylko na podstawie skierowania 

Nauczyciel religii jest zatrudniany wyłącznie na podstawie imiennego pisemnego skierowania do danego przedszkola lub szkoły.

Skierowanie w przypadku Kościoła Katolickiego skierowanie do nauczania religii wydaje właściwy biskup diecezjalny. (§ 5 ust. 1 i 4 rozporządzenia MEN z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach).

W pozostałym zakresie do zatrudnienia nauczyciela religii stosuje się ogólne reguły przewidziane w Karcie Nauczyciela.

Nauczyciel religii może uczyć innego przedmiotu – w ramach godzin ponadwymiarowych

Może się zdarzyć, że nauczyciel religii posiada dodatkowo kwalifikacje do nauczania innego przedmiotu lub innego rodzaju zajęć. Czy w takim przypadku można przydzielić mu godziny ponadwymiarowe z innego przedmiotu? Czy też będzie to sprzeczne ze skierowaniem?

Nie ma przeszkód prawnych, aby w ramach obecnego stosunku pracy nauczycielowi religii powierzyć prowadzenie innych przedmiotów, do nauczania których posiada wymagane kwalifikacje. Dotyczy to także godzin ponadwymiarowych.

Przydzielenie innych zajęć nauczycielowi religii w ramach godzin ponadwymiarowych następuje w drodze polecenia służbowego i nie wymaga zgody nauczyciela, o ile:
  • liczba godzin ponadwymiarowych nie przekroczy ¼ pensum nauczyciela,
  • nie dotyczy kobiety w ciąży lub osoby wychowującej dziecko w wieku do 4 lat.

Godziny ponadwymiarowe a nie dodatkowa umowa o pracę dla nauczyciela religii

W celu przydziału dodatkowych zajęć z nauczycielem religii nie zawiera się jednak dodatkowej umowy o pracę. Z tym samym pracodawcą w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju  pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy – może łączyć go z nim tylko jedna umowa (wyrok Sądu Najwyższego z 13 marca 1997 r. I PKN 43/97).

Zarówno praca nauczyciela religii jak i praca na innym stanowisku pedagogicznym jest pracą pedagogiczną, a więc pracą tego samego rodzaju i może być realizowana w ramach jednego stosunku pracy.

Nauczyciel religii jako wychowawca klasy? To możliwe

Co ciekawe, taka sytuacja stwarza możliwość powierzenia nauczycielowi religii funkcji wychowawcy klasy. Wynika to z faktu, że nauczyciel prowadzi już nie tylko zajęcia z religii.

Przepis ograniczający przyjmowanie wychowawstwa klasy nie dotyczy tych osób, które ucząc religii są jednocześnie w danej szkole nauczycielami innych przedmiotów, zatrudnionymi na podstawie ogólnych przepisów ustawy Karta Nauczyciela (pismo MEN z 17.07.2012 r. DKOW-WEPW/GP-0401-195/12).
dr Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql