Nauczanie zdalne to niekoniecznie praca zdalna

Michał Kowalski
Data publikacji: 20 grudnia 2021 r.
Poleć znajomemu
Nauczanie zdalne to niekoniecznie praca zdalna

Do 9 stycznia 2022 r. potrwa kolejny okres ograniczenia stacjonarnego funkcjonowania szkół. W tym czasie co do zasady musi być organizowane nauczanie zdalne. Czy to oznacza, że w tym czasie nauczyciele pracują w domu? Niekoniecznie.

Zawieszenie potrwa do 9 stycznia

W dniach od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. ma miejsce zawieszenie w zakresie zajęć stacjonarnych. W tym czasie nie będą więc realizowane zajęcia zdalne — na analogicznych zasadach jak w przypadku poprzednich oświatowych lockdownów.

Nauczanie zdalne to potoczna nazwa dla prowadzenia zajęć za pomocą środków komunikacji na odległość. Innymi słowy, są to zajęcia realizowane bez bezpośredniej styczności nauczyciela z uczniami.

Nauczanie na odległość a praca poza szkołą

Nie jest to równoznaczne z pracą zdalną. Pracę tę zdefiniowano bowiem odrębnie w art. 3 ust. 1 Tarczy antykryzysowej. Otóż w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy:

  • określonej w umowie o pracę:
  • przez czas oznaczony,
  • poza miejscem jej stałego wykonywania,
  • w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu.

Polecenie pracy zdalnej nie wymaga formy pisemnej, ale powinny z niego wynikać ww. kwestie.

Prowadzenie zajęć zdalnych do swojej realizacji nie wymaga pracy zdalnej.

Nauczanie zdalne może być realizowane ze szkoły

Jaki płynie z tego wniosek? Otóż zajęcia za pomocą środków komunikacji na odległość powinny być co do zasady prowadzone z miejsca pracy, którą jest szkoła. Natomiast dyrektor będzie mógł polecić wykonywanie takiej pracy poza szkołą np. prowadzenie zajęć z domu nauczyciela lub z innego miejsca.

Przykład Nauczyciel realizuje zajęcia zdalne w siedzibie firmy swojego małżonka. Ma tam zapewnione odpowiednie warunki, w szczególności wyodrębniony lokal i odpowiednie łącze internetowe. Nie ma przeciwwskazań, by dyrektor w takiej sytuacji wydał polecenie wykonywania pracy zdalnej.

Kiedy nauczanie zdalne z domu nauczyciela ma sens

Wydanie takiego polecenia nie jest jednak obowiązkiem dyrektora. Dyrektor może polecić wykonywanie pracy zdalnej, jeżeli:

  • pracownik ma umiejętności do wykonywania pracy zdalnej,
  • pracownik ma odpowiednie możliwości techniczne oraz lokalowe,
  • pozwala na to rodzaj pracy.
Przykład Pracownik mieszka w okolicy, w której nie ma stacjonarnego łącza internetowego a zasięg sieci mobilnej jest bardzo słaby. W efekcie prowadzenie zajęć zdalnych jest niemożliwe z uwagi na bardzo częste utraty połączenia. Jednocześnie nauczyciel nie ma możliwości prowadzenia zajęć zdalnych w żadnym innym miejscu. W takim przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest, by nauczyciel realizował zajęcia zdalne ze szkoły.
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql