Do 9 stycznia 2022 r. potrwa kolejny okres ograniczenia stacjonarnego funkcjonowania szkół. W tym czasie co do zasady musi być organizowane nauczanie zdalne. Czy to oznacza, że w tym czasie nauczyciele pracują w domu? Niekoniecznie.
W dniach od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. ma miejsce zawieszenie w zakresie zajęć stacjonarnych. W tym czasie nie będą więc realizowane zajęcia zdalne — na analogicznych zasadach jak w przypadku poprzednich oświatowych lockdownów.
Nie jest to równoznaczne z pracą zdalną. Pracę tę zdefiniowano bowiem odrębnie w art. 3 ust. 1 Tarczy antykryzysowej. Otóż w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy:
Polecenie pracy zdalnej nie wymaga formy pisemnej, ale powinny z niego wynikać ww. kwestie.
Jaki płynie z tego wniosek? Otóż zajęcia za pomocą środków komunikacji na odległość powinny być co do zasady prowadzone z miejsca pracy, którą jest szkoła. Natomiast dyrektor będzie mógł polecić wykonywanie takiej pracy poza szkołą np. prowadzenie zajęć z domu nauczyciela lub z innego miejsca.
Wydanie takiego polecenia nie jest jednak obowiązkiem dyrektora. Dyrektor może polecić wykonywanie pracy zdalnej, jeżeli:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń