Podczas zawieszenia w obowiązkach służbowych nauczyciel nie może wykonywać zadań pedagogicznych w szkole. To jednak nie oznacza, że nie wolno mu podejmować żadnej pracy. Sprawdź, jakie skutki w zakresie pracy zawodowej wywołuje zawieszenie nauczyciela w obowiązkach służbowych.
Organ prowadzący szkołę może zawiesić nauczyciela, przeciwko któremu wszczęto postępowanie karne lub złożono wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Takie zawieszenie stosuje się, jeśli ze względu na powagę i wiarygodność wysuniętych zarzutów celowe jest odsunięcie nauczyciela od wykonywania obowiązków w szkole.
W trakcie zawieszenia nauczyciel nie może wykonywać obowiązków służbowych w szkole, w której został zawieszony. Dotyczy to jednak wyłącznie obowiązków nauczycielskich. Teoretycznie można byłoby sobie wyobrazić zatrudnienie zawieszonego nauczyciela na stanowisku niepedagogicznym w tej samej szkole. W takim przypadku oczywiście konieczne byłoby zawarcie z taką osobą odrębnej umowy o pracę.
Co ciekawe, sam fakt zawieszenia teoretycznie nie wyklucza podjęcia przez nauczyciela pracy w innej szkole. Najczęściej jednak zawieszenie jest wynikiem wszczęcia przeciwko nauczycielowi postępowania dyscyplinarnego lub karnego. Takie postępowanie wyklucza zaś zatrudnienie na stanowisku nauczyciela (art. 10 ust. 5 pkt 3 Karty Nauczyciela).
W praktyce jednak w większości przypadków takie zatrudnienie nie będzie wchodziło w grę z uwagi na toczące się przeciwko nauczycielowi postępowanie.
Nie ma natomiast żadnych ograniczeń w zakresie pracy na stanowisku niepedagogicznym w innej szkole. To samo dotyczy zatrudnienia poza oświatą.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń