Poza zawiadomieniem rzecznika dyscyplinarnego dyrektor może rozważyć zawieszenie nauczyciela, którego dotyczy sprawa dyscyplinarna, w obowiązkach służbowych. Nie zawsze jednak takie zawieszenie będzie uzasadnione. Z drugiej strony czasami może być ono niezbędne.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Co do zasady to dyrektor szkoły decyduje o zawieszeniu w obowiązkach służbowych nauczyciela. W pewnych przypadkach zawieszenie nauczyciela jest obowiązkowe. Czy zwolnienie lekarskie lub inna usprawiedliwiona nieobecność w pracy stanowi przeszkodę w zawieszeniu w obowiązkach służbowych?
Zawieszenie w obowiązkach służbowych skutkuje pozbawieniem nauczyciela dodatków do wynagrodzenia i pensji za godziny ponadwymiarowe. Nie pozostaje to bez wpływu na zasiłek chorobowy, jeżeli nauczyciel korzysta ze zwolnienia lekarskiego. Więcej w artykule.
Podczas zawieszenia w obowiązkach służbowych nauczyciel nie może wykonywać zadań pedagogicznych w szkole. To jednak nie oznacza, że nie wolno mu podejmować żadnej pracy. Sprawdź, jakie skutki w zakresie pracy zawodowej wywołuje zawieszenie nauczyciela w obowiązkach służbowych.
Nauczyciel nie może być zawieszony w obowiązkach bez końca. Zawieszenie to powinno trwać nie dłużej niż toczące się przeciwko nauczycielowi postępowanie dyscyplinarne. Sprawdź, kiedy dokładnie należy zakończyć takie zawieszenie i dopuścić nauczyciela do pracy.
W przypadku naruszenia nietykalności cielesnej ucznia przez nauczyciela dyrektor musi niezwłocznie zareagować. Należy w takiej sytuacji zgłosić zdarzenie do rzecznika dyscyplinarnego. Czy dotyczy to również zawieszenia w obowiązkach służbowych?
Zawieszenie w obowiązkach służbowych wyklucza na pewien okres wykonywanie pracy w nauczyciela. Pozostawia też ślad na pensji nauczyciela.
Dyrektor szkoły musi mieć świadomość, że w związku z podejrzeniem popełnienia przewinienia dyscyplinarnego organ prowadzący może zawiesić go w obowiązkach służbowych. Co do zasady zawieszenie grozi dyrektorowi wówczas, gdy przeciwko niemu zostanie złożony wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, a ze względu na powagę i wiarygodność wysuniętych zarzutów celowe jest odsunięcie go od wykonywania obowiązków nauczycielskich w szkole. Nie jest to jednak jedyny przypadek. Kiedy może nastąpić zawieszenie w obowiązkach dyrektora szkoły? Jakie są jego konsekwencje? Jak się przed nim bronić? Wyjaśnienia w temacie tygodnia.
Zawieszenie w obowiązkach służbowych to specyficzne rozwiązanie przewidziane w niektórych branżach, w tym również w oświacie. Dyrektor może zawiesić nauczyciela, ale – jak się okazuje – zawieszony może zostać także pracownik niepedagogiczny. Na jakich zasadach? W jakich przypadkach? W jaki sposób? Na jak długo? Z jakimi skutkami? Odpowiedzi na te i inne pytania w temacie tygodnia. Przeczytaj więcej na temat tego jak przebiega zawieszenie w obowiązkach służbowych w oświacie.
Organ prowadzący może zawiesić dyrektora szkoły w obowiązkach służbowych. Jak łatwo się domyślić, nie zawsze słusznie. Na szczęście dyrektorowi przysługuje w takich przypadkach droga odwoławcza.
Zarówno nauczyciel jak i dyrektor mogą odwołać się od zawieszenia w obowiązkach służbowych. Odwołanie składa się zawsze za pośrednictwem podmiotu, który go dokonał.
Więcej czasu na zawiadomienie rzecznika, zmiany w zakresie zawieszenia w obowiązkach służbowych, nowe terminy w procedurze - poznaj nowości w zakresie postępowania dyscyplinarnego nauczycieli.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.