MEiN: Zajęcia wspomagające poza arkuszem organizacyjnym

Data publikacji: 12 sierpnia 2021 r.
Poleć znajomemu
MEiN: Zajęcia wspomagające poza arkuszem organizacyjnym

Jeszcze w czerwcu resort edukacji przygotował odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące organizacji zajęć wspomagających. Jednak organizacja tych zajęć nadal budzi wątpliwości m.in. w zakresie umieszczania ich w arkuszu organizacyjnym czy zasad wynagradzania za te zajęcia. Odpowiedzi na te pytania za MEiN przedstawiamy poniżej.

Dodatkowe pytania o zajęcia wspomagające

Odpowiedzi na pytania MEiN w sprawie zajęć wspomagających zamieściliśmy tutaj>> Jednak pojawiły się nowe, których treść przytaczamy poniżej:

  1. Czy godziny zajęć wspomagających umieszczamy w arkuszu organizacji pracy szkoły?

Rozporządzenie MEN w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, które przewiduje możliwość organizacji w szkołach zajęć wspomagających dla uczniów, nie nakłada obowiązku zamieszczania zajęć wspomagających w arkuszu organizacji. Rozporządzenie określa natomiast zakres informacji, którą dyrektor szkoły będzie przedkładał organowi prowadzącemu, m.in.:

  • liczbę godzin zajęć wspomagających zaplanowanych do realizacji w danym okresie oraz

  • listę przedmiotów zaplanowanych do realizacji w ramach tych zajęć.

  1. Czy środki na wynagrodzenia nauczycieli realizujących zajęcia wspomagające będą wliczane do średnich wynagrodzeń?

Tak, te środki będą wliczane do średnich wynagrodzeń nauczycieli.

  1. Jakie są zasady dotyczące wynagradzania nauczycieli za prowadzenie ww. zajęć?

Nauczyciele realizują zajęcia wspomagające zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela w zakresie czasu pracy nauczycieli i odpowiednio do powyższego są wynagradzani.

Nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć realizują zajęcia wspomagające:

  • w ramach godzin ponadwymiarowych (art. 35 KN). Za realizację tych zajęć otrzymują wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, które zgodnie z powołanym przepisem wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy. Przepisy określające maksymalny tygodniowy wymiar godzin ponadwymiarowych, które może realizować nauczyciel, będą miały zastosowanie również w przypadku realizacji zajęć wspomagających.

Nauczyciele zatrudnieni w niepełnym wymiarze zajęć realizują zajęcia wspomagające:

  • w ramach tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć (pensum). W przypadku zaistnienia takiej konieczności do realizacji zajęć wspomagających można również zatrudnić nauczyciela, który nie pracował dotychczas w danej szkole. Zatrudnienie nowego nauczyciela powinno nastąpić zgodnie z przepisami ustawy – Karta Nauczyciela.

Podsumowując: wynagrodzenie nauczycieli za realizację zajęć wspomagających będzie, więc wynagrodzeniem za godziny ponadwymiarowe lub za realizację tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Zatem będzie uwzględniane ono przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli.
Źródło:
Opracowanie: Monika Fidler

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql