MEN: Kampania informacyjna dla rodziców w trosce o dobry start sześciolatków szkole

Data publikacji: 2 kwietnia 2012 r.
Poleć znajomemu

Dnia 28 marca w MEN odbyło się spotkanie minister edukacji narodowej, Krystyny Szumilas, z dziennikarzami. Tematem spotkania była akcja informacyjna poświęcona sześciolatkom. Minister chce, aby wszyscy, którzy mają wpływ na system edukacji, działali wspólnie i pomagali rodzicom w podjęciu decyzji o rozpoczęciu nauki w szkołach ich sześcioletnich dzieci.

Dnia 28 marca w MEN odbyło się spotkanie minister edukacji narodowej, Krystyny Szumilas, z dziennikarzami. Tematem spotkania była akcja informacyjna poświęcona sześciolatkom. Minister chce, aby wszyscy, którzy mają wpływ na system edukacji, działali wspólnie i pomagali rodzicom w podjęciu decyzji o rozpoczęciu nauki w szkołach ich sześcioletnich dzieci.

Kampania informacyjna skierowana głównie do rodziców

Minister Krystyna Szumilas podkreśliła, że rozpoczęcie edukacji jest momentem szczególnym dla dziecka, bo decyduje o jego szansach edukacyjnych, o jego dalszym rozwoju i całej jego przyszłości. Dlatego kampania informacyjna w szczególności skierowana jest do rodziców.

„Przygotowałam szeroką akcję informacyjną, bo uważam, że rodzice powinni uzyskać jak największą wiedzę o tym, co czeka ich dziecko w szkole, na co powinni zwrócić uwagę, kto może im pomóc”- powiedziała minister Krystyna Szumilas .

Edukacja szkolna a przedszkola

Dla wszystkich rodziców dzieci pięcioletnich przygotowane zostały ulotki informacyjne o tym, jaka jest różnica między edukacją szkolną i przedszkolną, jakie umiejętności dziecko rozwija w edukacji przedszkolnej, a jakie w edukacji szkolnej, jak obserwować rozwój dziecka.

Uruchomiona została specjalna strona internetowa www.6latek.ore.edu.pl oraz zakładka na stronie internetowej MEN: www.men.gov.pl/6latek, gdzie rodzice mogą znaleźć szereg istotnych informacji.
Zachęta do zgłaszania uwag i opinii związanych z przejście dzieci z przedszkola do szkoły

Minister edukacji narodowej zwrócił się do członków rad rodziców we wszystkich przedszkolach i szkołach podstawowych, aby aktywnie uczestniczyli w spotkaniach z dyrektorami szkół i przedszkoli, a także zachęcali rodziców do wypełnienia ankiety umieszczonej na stronie MEN. „Zależy nam na współpracy z rodzicami, chcemy, aby wspólnie dzielili się oni doświadczeniami i informacjami o tym, jak szkoła przygotowuje się na przyjęcie najmłodszych uczniów. Chcemy poznać opinie i uwagi  związane z przejściem dziecka z przedszkola do szkoły” - powiedziała minister Krystyna Szumilas.

Konkurs „Mam sześć lat”

MEN ogłosiło też konkurs „ Mam sześć lat", który jest okazją do pokazania w jaki sposób szkoła przygotowała się do przyjęcia sześciolatka oraz co zrobiło przedszkole, by ułatwić przejście dziecka do pierwszej klasy.

Konkurs ma wypromować  i upowszechniać najciekawsze formy aktywności rad rodziców, mające na celu przyjazną adaptację dzieci sześcioletnich do edukacji szkolnej. Regulamin konkursu oraz wszelkie szczegóły dotyczące jego przebiegu znajdują się na stronie internetowej MEN.
Dyrektorzy szkół i poradni mają wspierać rodziców i udzielać informacji

Minister Krystyna Szumilas skierowała także listy do wszystkich dyrektorów przedszkoli i szkół podstawowych w Polsce z prośbą o wsparcie rodziców i przekazywanie  im jak najwięcej informacji niezbędnych do podjęcia decyzji o rozpoczęciu nauki w szkole przez ich sześcioletnie dziecko.

Ponadto minister edukacji narodowej wysłała także listy do dyrektorów i pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych z prośbą o zaangażowanie się i wsparcie nauczycieli, dyrektorów szkół w ich rozmowach z rodzicami dzieci sześcioletnich, a także o organizowanie spotkań, na których nauczyciele przedszkoli i szkół będą wspólnie poszukiwali odpowiedzi na pytanie jak mogą współpracować, aby przejście dziecka z przedszkola do szkoły było dla niego dobrym doświadczeniem.

Doceniając ważną dla rozwoju edukacji rolę jednostek samorządu terytorialnego minister Krystyna Szumilas wystosowała także listy do samorządowców - wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów, marszałków, oraz radnych wszystkich szczebli - z prośbą, by zaangażowali się w działania na rzecz informowania rodziców o przygotowaniu szkół dla sześciolatków

Źródło informacji:

  • Strona internetowa MEN (śródtytuły opracowane przez redakcję Portalu Oświatowego).

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel