MEN: Najważniejsze zadania na 2017 rok

Monika Fidler

Monika Fidler

Data publikacji: 27 stycznia 2017 r.
Poleć znajomemu
MEN: Najważniejsze zadania na 2017 rok

W tym roku dla Ministerstwa Edukacji Narodowej najważniejsze będzie wdrażanie reformy oświaty. W tym celu powstał m.in. specjalny zespół, który koordynuje działania i wspiera samorządy, nauczycieli, dyrektorów szkół, rodziców i uczniów. Sprawdzamy, czym jeszcze zajmie się resort edukacji.

Plany na bieżący rok

Wdrażanie reformy oświaty to – według MEN – najważniejsze zadanie w 2017 r. Resort informuje, że do dyspozycji lokalnych władz są kuratorzy oświaty i wojewodowie, którzy mają za zadanie wspierać proces organizowania oświaty zgodnie z nowym ustrojem szkolnym.

Powołany został również specjalny zespół do spraw wdrażania reformy, który koordynuje działania związane z wprowadzaniem zmian, w tym w szczególności wspieranie samorządów, nauczycieli, dyrektorów szkół, rodziców i uczniów. Równocześnie we wszystkich województwach przy kuratoriach oświaty działają regionalne zespoły koordynacyjne. Odpowiadają na pytania ze strony dyrektorów i samorządów, a także wyjaśniają, na czym polegać będą przekształcenia szkół.

Do końca czerwca nauczyciele klas I, IV i VII szkół podstawowych, które jako pierwsze obejmie reforma, zostaną przeszkoleni z nowych podstaw programowych.

3 najważniejsze obszary zadań

Najważniejsze plany do zrealizowania na ten rok:

1)      priorytet wdrażanie reformy edukacji,

2)      przedstawienie harmonogramu wprowadzania podwyżek dla nauczycieli oraz

3)      uruchomienie Funduszu Rozwoju Edukacji Zawodowej przy współpracy z Ministerstwem Rozwoju.

Ponadto MEN zajmie się również ustawą o Systemie Informacji Oświatowej, inwentaryzacją subwencji oświatowej oraz opracowaniem modelu systemu doskonalenia zawodowego.

Źródło:

Opracowanie: Monika Fidler

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel