Nierozstrzygnięcie konkursu na dyrektora szkoły - i co dalej

Michał Kowalski
Data publikacji: 25 lipca 2022 r.
Poleć znajomemu

Wakacje to czas konkursów na dyrektora szkoły. I choć specustawa pozwala na rezygnację z ich organizacji, to jednak w niektórych sytuacjach ich przeprowadzenie jest niezbędne. Konkurs na dyrektora szkoły może nie zostać rozstrzygnięty. Sprawdź, kiedy ma to miejsce i jak postąpić w takiej sytuacji.

Kiedy konkurs nie zostanie rozstrzygnięty – dwie sytuacje

Organ prowadzący uzgadnia kandydata na dyrektora i powierza go bez konkursu w dwóch przypadkach:

  • niezgłoszenia się kandydata do konkursu na dyrektora szkoły,
  • niewyłonienia kandydata.

Więcej szczegółów w tabeli.

Niezgłoszenie się kandydata do konkursu na dyrektora szkoły

Chodzi o sytuację, w której w terminie składania ofert nie wpłynęło żadne zgłoszenie od kandydata. Ewentualnie może być to przypadek, w którym zgłoszenia miały miejsce, ale przed wspomnianym terminem zostały wycofane.

Uwaga! Termin składania ofert określa organ prowadzący w ogłoszeniu o konkursie. Termin ten nie może być krótszy niż 14 dni od dnia publikacji ogłoszenia

Niewyłonienie kandydata w konkursie na dyrektora szkoły

Możliwe są tu 2 przypadki nierozstrzygnięcia konkursu.

  1. Na pierwszym etapie konkursu komisja weryfikuje dokumenty złożone przez kandydata. Jeżeli kandydat nie spełnia wymogów formalnych, wówczas komisja przegłosowuje odmowę dopuszczenia go do dalszej części konkursu. Gdy spotka to wszystkich kandydatów, wtedy komisja stwierdza nierozstrzygnięcie konkursu i kończy procedurę.
  2. Przynajmniej jeden kandydat został dopuszczony do dalszej części konkursu. Po rozmowach z kandydatami odbywa się głosowanie nad poszczególnymi kandydaturami. Jeżeli w pierwszym głosowaniu nikt nie osiągnie bezwzględnej większości głosów, wtedy przeprowadza się drugie głosowanie. Udział w nim bierze dwóch kandydatów z największą liczbą głosów. Jeśli zaś podczas drugiego głosowania również nie zostanie osiągnięcia większość bezwzględna w takiej sytuacji komisja:
      • stwierdza nierozstrzygnięcie konkursu albo,
      • zarządza trzecie głosowanie (które w przypadku braku bezwzględnej większości głosów kończy się już definitywnie stwierdzeniem nierozstrzygnięcia konkursu).

Uwaga! Większość bezwzględna to więcej głosów za niż przeciw i wstrzymujących się.

W żadnym przypadku komisja konkursowa nie wydaje zarządzenia ani uchwały w sprawie braku rozstrzygnięcia konkursu na dyrektora szkoły. O nierozstrzygnięciu powinna natomiast poinformować organ prowadzący.

Powierzenie funkcji dyrektora po nierozstrzygnięciu konkursu

Następnym krokiem będzie wtedy powierzenie funkcji dyrektora bez konkursu, w trybie art. 63 ust. 12 Prawa oświatowego. W tym celu organ prowadzący powinien:

  • przedstawić kandydata organowi nadzoru pedagogicznego i dojść z nim do porozumienia co do tego kandydata,
  • uzyskać opinię rady pedagogicznej i rady szkoły (jeżeli istnieje).
Powierzenie w tym trybie następuje na pełną kadencję tj. 5 lat szkolnych. Krótsza kadencja jest możliwa tylko w uzasadnionych przypadkach.

Alternatywą powierzenie funkcji dyrektora w trybie specustawy

Do 1 września 2022 r. istnieje także alternatywne rozwiązanie. Otóż organ prowadzący może powierzyć funkcję dyrektora w trybie art. 58a specustawy, po uzyskaniu:

  • pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny,
  • opinii rady pedagogicznej i rady szkoły (o ile istnieje).
W takim przypadku funkcję dyrektora można powierzyć na okres nie krótszy niż jeden rok szkolny, ale tylko do 31 sierpnia 2023 r.

Nierozstrzygnięcie to nie unieważnienie

Nie należy mylić nierozstrzygnięcia konkursu z jego unieważnieniem. W tym drugim przypadku organ prowadzący unieważnia konkurs, ale też zarządza jego ponowne przeprowadzenie. Nie można więc powierzyć wtedy funkcji dyrektora w trybie art. 63 ust 12 Prawa oświatowego.

 

Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql