Czy istnieją programy edukacyjne dopasowane do danego podręcznika?

Data publikacji: 19 listopada 2022 r.
Poleć znajomemu
Czy istnieją programy edukacyjne dopasowane do danego podręcznika?
Dokument archiwalny

Różnego rodzaju programy edukacyjne są zazwyczaj traktowane przez nauczycieli jedynie jako niewielki dodatek do podręcznika czy zintegrowanego z nim zbioru ćwiczeń – i to pomimo tego, że wiele nowoczesnych rozwiązań pokrywa całość podstawy programowej z danego przedmiotu. Czy ta sytuacja wyglądałaby inaczej, jeśli na rynku pojawiłoby się oprogramowanie odpowiadające całemu programowi zajęć i tematom w podręcznikach wszystkich wiodących wydawnictw?

Mówiąc o programach czy oprogramowaniu edukacyjnym, mamy na myśli oczywiście tzw. TIK w edukacji, czyli słynne technologie informacyjno-komunikacyjne. Szukając natomiast odpowiedzi na pytanie, jak i ile tego TIKu w edukacji być powinno w źródłach ministerialnych, dowiemy się przede wszystkim, że do „najważniejszych umiejętności zdobywanych przez ucznia w trakcie kształcenia ogólnego w szkole podstawowej należą m.in. umiejętność posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjno- komunikacyjnymi, w tym (...) przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym”    1.

Aby ułatwić realizację zadania postawionego przed nauczycielami, producenci oprogramowania edukacyjnego stawiają w swoich rozwiązaniach z reguły na pierwszym miejscu realizację podstawy programowej. Dzięki temu nauczyciel nie musi się martwić, czy czas poświęcony na pracę z rozwiązaniami TIK nie jest kierowany w inną stronę, niż wymaga od niego ministerstwo. Co jednak jeśli można by posunąć się w tych działaniach dalej i nie ograniczyć się tylko do dostosowania materiałów w programach edukacyjnych do samej podstawy programowej, ale dodatkowo odzwierciedlić w ich strukturze cały program zajęć i tematy w podręcznikach wszystkich wiodących wydawnictw?

Dokładnie zgodnie z tą myślał powstała seria programów Baza Prac Domowych, która dostępna jest już w sprzedaży. Za jej stworzenie odpowiada gdańska firma Learnetic, której specjaliści przygotowują nowoczesne pomoce edukacyjne już od ponad 30 lat. I faktycznie, w oprogramowaniu dostępnym pod skrótem BPD, nauczyciele znajdą dokładnie odwzorowane tematy i program zajęć osobno dla każdego podręcznika, wydawnictwa i przedmiotu!

W ramach programów z serii Baza Prac Domowych nauczyciele otrzymują materiały, które wykorzystać mogą – jak sama nazwa wskazuje – jako treści do zadania uczniom do domu lub jako formę powtórzenia wiadomości przed sprawdzianem czy jako bazę do zajęć metodą odwróconej klasy

Jak to wygląda w praktyce? Mówiąc krótko nauczyciel korzystający z programów Baza Prac Domowych może dosłownie kilkoma kliknięciami zlecić wybrane treści lub zadania całej klasie, a następnie otrzymać szczegółowy raport z pracy całej grupy lub poszczególnych uczniów. Całość oparta jest na nowoczesnej i intuicyjnej w obsłudze platformie edukacyjnej Dzwonek.pl, która dodatkowo pozwala pracować z materiałami BPD na praktycznie dowolnym urządzeniu. Tak więc zarówno nauczyciel podczas zadawania zadań, jak i uczeń, kiedy je rozwiązuje, może pracować na komputerze, laptopie, tablicy interaktywnej, a w zasadzie nawet na smartfonie.

Najważniejszą zaletą tych programów jest więc wielka oszczędność czasu nauczyciela, jednak równie ważnym aspektem BPD jest wykorzystanie interaktywnych materiałów. Te bardzo skutecznie przyciągają uwagę współczesnego ucznia, sprawiają, że prace domowe są dużo bardziej atrakcyjne, a dzięki metodologii zawartej w programie wpływają także pozytywnie na jego motywację.

Aktualnie w serii Baza Prac Domowych wydanych zostało siedem programów przeznaczonych dla uczniów szkół podstawowych – dwie matematyki, przyroda, biologia, geografia, chemia i fizyka. Bezpłatne wersje demo dostępne są na stronie producenta.

Uwaga! Oprogramowanie z serii Baza Prac Domowych szkoły mogą zakupić także z dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe. W razie pytań, zapraszamy do kontaktu z producentem.

      1 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dziennik Ustaw z dnia 15 stycznia 2009 r. Nr 4, poz. 17).

Słowa kluczowe:
edukacja

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql