Studia podyplomowe - czym są i do kogo są kierowane

Data publikacji: 19 grudnia 2022 r.
Poleć znajomemu
Studia podyplomowe - czym są i do kogo są kierowane
Dokument archiwalny

Wiele osób uważa, że studia podyplomowe to po prostu kolejny etap nauki, który następuje po studiach II stopnia. Jednak jest to błędne przekonanie. Czym są i co dają studia podyplomowe?

Czym są studia podyplomowe?

Studia podyplomowe stanowią odrębną formę kształcenia niż studia wyższe - studia magisterskie lub studia doktoranckie. Studia te mają za zadanie pogłębić wiedzę zdobytą podczas studiów oraz pozwalają na uzyskanie nowych umiejętności i poszerzenie kwalifikacji zawodowych.

Studia podyplomowe przeznaczone są dla kandydatów posiadających kwalifikacje minimum I stopnia.

Zgodnie z Art. 160 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym studia podyplomowe nie mogą trwać krócej niż przez 2 semestry. Aczkolwiek to ile trwają studia podyplomowe, uzależnione jest od konkretnego obszaru nauki. Standardowo, studia podyplomowe trwają 2 lata, czyli 4 semestry.

Ustawa ta reguluje także przepis, mówiący, że studia podyplomowe mogą być prowadzone przez uczelnie wyższe tylko w zakresie prowadzonych przez nią kierunków.

Warto pamiętać, że studia podyplomowe są studiami płatnymi. Jednakże, w sporadycznych przypadkach jest szansa studiowania za darmo.

Forma nauczania

Studia podyplomowe najczęściej odbywają się w co drugi weekend, co pozwala na łączenie ich z pracą na pełen etat lub z innymi obowiązkami. Bardzo często zajęcia prowadzone są online, dzięki czemu można w nich uczestniczyć z dowolnego miejsca.

W zależności od kierunku studiów program nauczania może wymagać złożenia przez słuchacza pracy końcowej lub zdania egzaminu końcowego. Sprawdź aktualnie dostępne studia podyplomowe w Warszawie już dziś!

Wymagania do podjęcia studiów podyplomowych

Aby rozpocząć studia podyplomowe, należy spełnić podstawowy warunek:

  • Kandydat musi posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych, nie ma znaczenia czy to dyplom studiów licencjackich, inżynierskich, czy studiów magisterskich.

Pozostałe wymagania rekrutacyjne każda uczelnia ustala indywidualnie. Wśród podstawowych, wymaganych dokumentów można wymienić podanie o przyjęcie na studia podyplomowe, dyplom ukończenia studiów licencjackich lub magisterskich, ksero dowodu osobistego oraz zdjęcie legitymacyjne. Większość uczelni podczas procesu rekrutacji będzie wymagać uiszczenia opłaty wpisowej.

Nie ma konieczności, aby ukończone studia I lub II stopnia były zgodne z podejmowanym programem studiów podyplomowych. Może to być kierunek z zupełnie innej dziedziny. Jednakże może się zdarzyć, że tytuł licencjata to za mało, aby dostać się na konkretny kierunek - wymagane będzie posiadanie tytułu magistra lub ukończonych studiów wyższych o określonej specjalizacji.

Osoba uczęszczająca na studia podyplomowe jest słuchaczem, któremu nie przysługuje status studenta, należne zniżki z tego tytułu ani stypendia. 

Dla kogo studia podyplomowe?

Studia podyplomowe są skierowane najczęściej:

  • do absolwentów studiów licencjackich, inżynierskich, studiów magisterskich, jak i do pracowników, którzy chcą zmienić branżę,
  • do osób bezrobotnych, które chcą zdobyć nowe umiejętności i kwalifikacje,
  • do menadżerów,
  • do lekarzy i pracowników służby zdrowia,
  • do kandydatów zawodów regulowanych,
  • do nauczycieli,
  • do inżynierów,
  • oraz do pracowników branży IT.

Na studia podyplomowe bardzo często decydują się absolwenci posiadający dyplom studiów wyższych, którzy chcą poszerzyć wiedzę zdobytą na studiach I stopnia. Zdarza się bowiem, iż studia na poziomie licencjata obejmują ogólnikowe zagadnienia, a student pragnie bardziej specjalistycznej wiedzy.

Czy po studiach podyplomowych uzyskuje się tytuł naukowy?

Po zakończeniu studiów podyplomowych otrzymuje się świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, które nie jest dyplomem naukowym. Ukończenie studiów podyplomowych nie wiąże się z uzyskaniem wyższego wykształcenia, a same studia podyplomowe nie nadają tytułu naukowego.

Co dają studia podyplomowe?

Oferta studiów podyplomowych jest niezwykle bogata i pozwala na zdobycie specjalistycznej wiedzy. Ukończenie studiów podyplomowych sprawi także, że nasza pozycja na rynku pracy się wzmocni, gdyż pracodawcy często szukają osób, które podnoszą swoje kwalifikacje.

Co więcej, studia podyplomowe umożliwiają rozwój osobisty oraz poszerzanie horyzontów, a to zawsze pomaga w znalezieniu lepszej pracy lub w odnoszeniu sukcesów w obecnej.

Studia podyplomowe - podsumowanie

Z możliwości studiowania podyplomowego może skorzystać każdy absolwent studiów I stopnia, niezależnie od ukończonego kierunku. Studia podyplomowe mają najczęściej formę zdalną i pod względem organizacyjnym przypominają studia zaoczne. Studiując podyplomowo można zdobyć najróżniejsze kwalifikacje zawodowe i pogłębić swoją wiedzę w danej dziedzinie, otwierając sobie tym samym nowe perspektywy zawodowe. Należy jednak pamiętać, że ich ukończenie nie jest zwieńczone uzyskaniem dyplomu i tytułu naukowego (otrzymuje się jedynie stosowne zaświadczenie), a słuchaczowi nie przysługują prawa studenta.

Słowa kluczowe:
studia podyplomowe

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql