E-Czat w Portalu Oświatowym (22 maja 2024 r.)

Michał Kowalski
Data publikacji: 23 maja 2024 r.
Poleć znajomemu
E-Czat w Portalu Oświatowym (22 maja 2024 r.)

Podczas ostatniego e-czata w Portalu Oświatowego padły kolejny pytania i odpowiedzi dotyczące ruchu kadrowego 2024 r. Relacja poniżej.

Podczas wczorajszego spotkania Czytelnicy zadawali następujące pytania:

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania nie zgodził się na ograniczenie zatrudnienia ani przeniesienie służbowe. Co dalej?

Odmowa przyjęcia ograniczenia zatrudnienia lub przeniesienia służbowego nie skutkuje automatycznym rozwiązaniem stosunku pracy. Niemniej jednak jeśli szkoła stwierdzi brak możliwości dalszego zatrudnienia w pełnym wymiarze z powodu:

  • częściowej likwidacji szkoły,
  • zmniejszenia liczby oddziałów,
  • zmian w planie nauczania,

wówczas dokona rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem (art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela).

Czy można wypowiedzieć umowę o pracę nauczyciela zatrudnionego w niepełnym wymiarze, jeśli nauczyciele zatrudnieni na podstawie mianowania mają godziny ponadwymiarowe z tego samego przedmiotu?

Tak, ale przyczyną tego wypowiedzenia nie może być brak możliwości dalszego zatrudnienia z powodu zmniejszenia liczby godzin. Zaprzeczeniem takiej przyczyny byłyby bowiem wspomniane w pytaniu godziny ponadwymiarowe. Nie jest natomiast wykluczone wypowiedzenie umowy o pracę nauczyciela (w trybie art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela) z innych przyczyn, leżących po stronie nauczyciela.

Nauczyciel jest zatrudniony na podstawie mianowania, ale także na podstawie odrębnej umowy o pracę w trybie art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela (brak kwalifikacji). Czy otrzyma on świadczenie urlopowe z obydwu umów?

Tak. Świadczenie urlopowe należy się z tytułu każdego zatrudnienia nauczyciela w roku szkolnym. W opisywanej sytuacji zasadna jest więc wypłata dwóch świadczeń urlopowych – proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w roku szkolnym i wymiaru zajęć.

Czy nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo wypłaca się nagrodę jubileuszową?

Tak. Nauczyciel zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony ma prawo do nagrody jubileuszowej jak każdy inny nauczyciel. Okres zatrudnienia na podstawie takiej umowy jest zaliczany do stażu pracy, od którego zależy prawo do nagrody.

Jaka jest podstawa prawna zawarcia porozumienia zmieniającego z nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony?

Porozumienia zmieniające warunki pracy nie zostały uregulowane w przepisach prawa pracy. Możliwość zawarcia takiego porozumienia wynika z cywilnoprawnej zasady swobody umów. Podstawą prawną zawarcia takiego porozumienia jest art. 3531 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 Kodeksu pracy i art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela.

Relację z e-czata można obejrzeć tutaj. Kolejne spotkanie na YouTube odbędzie się 5 czerwca 2024 r. w godz. 10.00-11.00. Serdecznie zapraszamy!
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql