E-Czat w Portalu Oświatowym (7 lutego 2024 r.)

Michał Kowalski
Data publikacji: 8 lutego 2024 r.
Poleć znajomemu
E-Czat w Portalu Oświatowym (7 lutego 2024 r.)

Jak rozliczać urlop wypoczynkowy? Kiedy należy przeprowadzić pierwszą obserwację zajęć w ramach przygotowania do zawodu nauczyciela? Jak wprowadza się kontrolę trzeźwości w szkole? Poznaj najciekawsze zagadnienia poruszane podczas ostatniego e-czata dla Czytelników Portalu Oświatowego.

Podczas wczorajszego spotkania Czytelnicy zadawali następujące pytania:

1. Nauczyciel szkoły podstawowej ma zaległy urlop wypoczynkowy z okresu pełnienia funkcji dyrektora. Czy wynagrodzenie za ten urlop rozlicza się według reguł obowiązujących kadrę kierowniczą?

Tak. Wskazany urlop wypoczynkowy jest formalnie nadal urlopem nieferyjnym. Nie ulega on przekształceniu w urlop nieferyjny. Dlatego podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego należy podzielić przez 21, tak jak w przypadku kadry kierowniczej.

2. Nauczycielowi doliczono kilka miesięcy poprzedniego zatrudnienia do okresu przygotowania do zawodu. Kiedy nauczyciela ma mieć zorganizowaną obserwację zajęć i ustaloną pierwszą ocenę pracy?

W przypadku zaliczenia do okresu przygotowania do zawodu poprzedniego zatrudnienia zakładamy, że przygotowanie to rozpoczęło się w momencie rozpoczęcia tegoż zatrudnienia. Oznacza to, że obserwację zajęć i ocenę pracy należy przeprowadzić w drugim roku, licząc od nawiązania tego stosunku pracy (oczywiście w kalkulacjach pomijamy przerwy w zatrudnieniu).

3. Jak powiadomić pracowników o wprowadzeniu kontroli trzeźwości w szkole

Powiadomienie o wprowadzeniu kontroli trzeźwości w szkole jest dokonywane dwutorowo, poprzez:

  • informację o zmianie regulaminu pracy,
  • informację o wprowadzeniu zasad kontroli trzeźwości, przekazywaną z 2-tygodniowym wyprzedzeniem przed jej wprowadzeniem.

W obydwu przypadku informacja jest przekazywana na zasadach przyjętych w danej szkole. Może być to np. informacja na tablicy ogłoszeń dostępnej dla wszystkich pracowników albo e-mail.

4. Czy dodatek funkcyjny za wychowawstwo wypłacany jest począwszy od pierwszego dnia kolejnego miesiąca?

Tak, jeżeli funkcję wychowawcy przydzielono później niż w pierwszym dniu miesiąca. Zmiana wynagrodzenia z przyczyn innych niż awans zawodowy następuje:

  • w dniu wystąpienia okoliczności uzasadniających wynagrodzenie, jeżeli wystąpiły one w pierwszym dniu miesiąca,
  • z pierwszym dniem kolejnego miesiąca, jeżeli okoliczności uzasadniające wynagrodzenie wystąpiły później niż w pierwszym dniu miesiąca.

5. Czy okres zatrudnienia ze sklepu zaliczamy do stażu pracowniczego nauczyciela na potrzeby dodatku za wysługę lat i nagrody jubileuszowej?

Tak. Zarówno w przypadku nauczycieli jak i pracowników niepedagogicznych do stażu pracowniczego wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, bez względu na to czy było to zatrudnienie w oświacie czy poza nią.

Relację z e-czata można obejrzeć tutaj. Kolejne spotkanie na YouTube odbędzie się w 7 lutego 2024 r. w godz. 10.00-11.00. Serdecznie zapraszamy!
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql