Termin nabycia prawa do nagrody jubileuszowej nauczyciela a termin jej wypłaty – jaki mają wpływ na wysokość nagrody

Michał Kowalski
Data publikacji: 7 sierpnia 2023 r.
Poleć znajomemu
Termin nabycia prawa do nagrody jubileuszowej nauczyciela a termin jej wypłaty – jaki mają wpływ na wysokość nagrody

Zwykle nagrodę jubileuszową wylicza się według miesiąca nabycia prawa do tej nagrody. W niektórych przypadkach decydujące znaczenie może mieć jednak termin jej wypłaty. To zaś przekłada się na podstawę wymiaru nagrody, w tym na średnią z godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw.

Psycholog szkolny po studiach magisterskich albo I i II stopnia

W pierwszej kolejności musimy ustalić, kiedy nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej.

Za dzień nabycia prawa do nagrody jubileuszowej uważa się bowiem dzień bezpośrednio poprzedzający dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, w którym pracownik podjął zatrudnienie (uchwała Sądu Najwyższego z 21 maja 1991 r. I PZP 16/91).
Przykład
Jeśli nauczyciel nieprzerwanie pracował od 1 września, to prawo do nagrody jubileuszowej nabywa 31 sierpnia.

Decyduje miesiąc nabycia prawa do nagrody albo miesiąc jej wypłaty

Wskazany termin nabycia prawa do nagrody jubileuszowej jest bardzo istotny dla wyliczenia podstawy wymiaru tej nagrody. Znaczenie może mieć tu także termin wypłaty nagrody. Termin wypłaty może bowiem  mieć znaczenie dla tego, który miesiąc brany jest pod uwagę w podstawie wymiaru nagrody jubileuszowej (tzw. miesiąc rozliczeniowy). Niemniej jednak nie w każdym przypadku. Wyjaśnienie w tabeli

Termin nabycia prawa do nagrody jubileuszowej

Termin wypłaty nagrody jubileuszowej

Miesiąc rozliczeniowy

sierpień

sierpień

sierpień

sierpień

wrzesień

1)     wrzesień – jeżeli nagroda rozliczona we wrześniu będzie wyższa dla nauczyciela,

2)     sierpień:

  • w pozostałych przypadkach,
  • w sytuacji, gdy w miesiącu wypłaty nauczyciel jest zatrudniony w innym wymiarze zajęć niż w miesiącu nabycia prawa do nagrody

wrzesień

wrzesień

wrzesień

Miesiąc rozliczeniowy istotny dla wysokości nagrody jubileuszowej

Miesiąc rozliczeniowy ma zaś bardzo istotne znaczenie dla składników, które wchodzą do podstawy wymiaru nagrody jubileuszowej. W skład tej nagrody wchodzą bowiem:

  • składniki stałe w wysokości takiej, jaka przysługuje w miesiącu rozliczeniowym (wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wysługę lat, dodatek funkcyjny – co do zasady, dodatek motywacyjny, dodatek za warunki pracy),
  • składniki zmienne (przede wszystkim wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa, niekiedy dodatek funkcyjny).

Godziny ponadwymiarowe w podstawie wymiaru nagrody jubileuszowej nauczyciela

W podstawie wymiaru nagrody jubileuszowej bierze się pod uwagę godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw z miesięcy:

  • tego samego roku szkolnego,
  • poprzedzające miesiąc rozliczeniowy (w zależności od powyższych ustaleń - miesiąc nabycia prawa do nagrody lub miesiąc wypłaty).
Przykład
Nauczyciel będzie miał wliczoną średnią z godzin ponadwymiarowych z okresu od września 2022 r. do lipca 2023 r. gdy nabędzie prawo do nagrody w sierpniu 2023 r. - i to nawet jeśli zostanie ona wypłacona we wrześniu. Jeśli jednak okaże się, że nagroda jubileuszowa wypłacona we wrześniu 2023 r. byłaby dla niego korzystniejsza (np. w związku z awansem zawodowym), wtedy w podstawie wymiaru nie znajdzie się już średnia z godzin ponadwymiarowych.
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql