Odchodząc na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, nauczyciel i pracownik niepedagogiczny liczy na wypłatę wcześniejszej nagrody jubileuszowej. Jakie warunki muszą być spełnione, aby otrzymać taką nagrodę? W jakim terminie nastąpi wypłata nagrody jubileuszowej dla nauczyciela i pracownika niepedagogicznego? Skorzystaj ze wskazówek w Portalu Oświatowym.
4 warunki wypłaty wcześniejszej nagrody jubileuszowej dla nauczycieli i pracowników samorządowych
Aby otrzymać wcześniejszą nagrodę jubileuszową (tj. przed osiągnięciem stażu uprawniającego do nagrody) nauczyciel i pracownik niepedagogiczny muszą spełnić następujące warunki:
Rozwiązanie a nie wygaśnięcie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę
Nie w każdym przypadku ustania zatrudnienia nauczyciel i pracownik niepedagogiczny otrzyma nagrodę jubileuszową. Wymagane jest tu bowiem rozwiązanie stosunku pracy a nie jego wygaśnięcie.
Przykładowo, wcześniejszej nagrody nie wypłaca się:
W artykule przeczytasz:
Wieloletnia praca nauczyciela jest wynagradzana specjalną gratyfikacją pieniężną – nagrodą jubileuszową. Jedynym kryterium przyznawania tej nagrody jest legitymowanie się wymaganym przez ustawę okresem pracy, przy czym po raz pierwszy nauczyciel otrzymuje nagrodę za 20 lat pracy, a kolejne co 5 lat, skończywszy na nagrodzie za 40 lat pracy. Poznaj szczegółowe zasady przyznawania nagrody jubileuszowej nauczycielom.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Nie można wykluczyć przypadku, w którym nagroda jubileuszowa dla nauczyciela lub pracownika niepedagogicznego zostanie wypłacona w późniejszym miesiącu niż miesiąc nabycia prawa do tej nagrody. W takiej sytuacji, obliczając wysokość nagrody, co do zasady należy zastosować tzw. regułę korzyści. Wyjaśniamy na przykładach, jak obliczyć wysokość nagrody jubileuszowej z uwzględnieniem zasady korzyści.
Zwykle nagrodę jubileuszową wylicza się według miesiąca nabycia prawa do tej nagrody. W niektórych przypadkach decydujące znaczenie może mieć jednak termin jej wypłaty. To zaś przekłada się na podstawę wymiaru nagrody, w tym na średnią z godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw.
Dość często w dniu 31 sierpnia nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni nabywają prawo do nagrody jubileuszowej. Wysokość tej nagrody oblicza się według zasad przewidzianych dla ekwiwalentu urlopowego. Istotne jest to, jaki dzień uwzględnia się w obliczeniach – czy jest to dzień nabycia prawa do nagrody czy też dzień jej wypłaty? Odpowiedź brzmi: to zależy.
Zajęcia wspomagające przydzielane były nauczycielom zatrudnionym w szkole w różnej formie. W zależności od tego, w jaki sposób zostały przydzielone oraz w jakim terminie nauczyciel nabył prawo do nagrody jubileuszowej, wynagrodzenie za zajęcia wspomagające będzie lub nie zostanie wliczone do podstawy tego świadczenia. Sprawdź szczegóły.
Nauczyciele często donoszą dodatkowe dokumenty (świadectwa pracy, zaświadczenia), dokumentując w ten sposób dodatkowy staż pracy. Sprawdź, czy należy wypłacić nagrodę jubileuszową nauczycielowi, który udokumentował dodatkowy staż pracy po ustaniu zatrudnienia w szkole.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.