Kiedy można żądać wyłączenia rzecznika dyscyplinarnego

Michał Kowalski
Data publikacji: 17 maja 2021 r.
Poleć znajomemu
Kiedy można żądać wyłączenia rzecznika dyscyplinarnego

Nauczyciel lub dyrektor szkoły, którego dotyczy postępowanie dyscyplinarne, mogą przyjmować różne linie obrony. Jednym z uprawnień formalnych jest żądanie wyłączenia rzecznika dyscyplinarnego. Sprawdź, kiedy można skorzystać z takiego rozwiązania

Rzecznik dyscyplinarny musi być niezależny

Niezwykle ważną instytucją działającą przy komisji dyscyplinarnej jest rzecznik dyscyplinarny. Do jego obowiązków należy bowiem prowadzenie postępowania wyjaśniającego, w oparciu o które wszczynane jest właściwe postępowanie dyscyplinarne prowadzone przez komisję.

Rzecznik jest związany poleceniami organu, który go powołał czyli wojewody. W pozostałym zakresie powinien jednak korzystać z niezależności.

Obligatoryjne wyłączenie rzecznika dyscyplinarnego

Rzecznik dyscyplinarny podlega wyłączeniu od udziału w sprawie z mocy samego prawa. Chodzi tu o przypadki, gdy sprawa dotyczy bezpośrednio samego rzecznika, jego małżonka, krewnego lub powinowatego w linii prostej albo osoby pozostającej z nim w stosunku przysposobienia.

W takiej sytuacji rzecznik powinien sam wyłączyć się od udziału w sprawie. Jeżeli jednak tak się nie stanie, wówczas nieprawidłowość tę może zasygnalizować nauczyciel, którego dotyczy postępowania. Powinien wówczas zgłosić to do organu, który powołał rzecznika, tj. do właściwego wojewody.

Nauczyciel może żądać wyłączenia rzecznika dyscyplinarnego

Możliwe jest także wyłączenie rzecznika dyscyplinarnego na żądanie nauczyciela, którego dotyczy sprawa. W takim przypadku nauczyciel musi uprawdopodobnić, że między rzecznikiem a nauczycielem, którego dotyczy postępowanie wyjaśniające, lub jego obrońcą zachodzą okoliczności, które mogą wywołać wątpliwość co do jego bezstronności. Chodzi o przypadki inne niż skutkujące obligatoryjnym wyłączeniem rzecznika dyscyplinarnego.

Wniosek o wyłączenie rzecznika należy złożyć do wojewody, który go powołał, a nie do komisji dyscyplinarnej.
W tym zakresie wojewoda sam ocenia, czy zasadne jest wyłączenie rzecznika. Nie można wykluczać odmowy realizacji wniosku nauczyciela.

Co w następstwie wyłączenia

Jeżeli rzecznik dyscyplinarny zostanie wyłączony od udziału w sprawie, wówczas jego obowiązki

przejmie jeden z jego zastępców. Czynności wykonane dotychczas przez wyłączonego rzecznika pozostaną jednak w mocy, chyba że wojewoda lub komisja dyscyplinarna postanowią o ich ponownym wykonaniu.

Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql